Gustavo Petro: Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini solcu aday kazandı

Kolombiya’da Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci çeşidini eski gerilla hareketinin üyesi solcu aday Gustavo Petro kazandı.

Ülkenin birinci sol hükümetini kuracak olan Petro, seçimin Kolombiya halkı için bir sevinç günü olduğunu söyledi ve ülkesine gerçek bir değişim getireceği tarafında kelam verdi.

Sağcı popülist rakibi Rodolof Hernandez’i mağlup eden Petro, seçimde oyların yüzde 50,5’ini almayı başardı.

Başkent Bogota’da destekçilerine seslenen Petro, zaferinin ülke tarihinde mezhepçilik ve hoşgörüsüzlükten uzaklaştığı yeni bir periyodun başlangıcı olduğunu belirtti ve “Bugün sokakların ve meydanların günüdür” dedi.

Petro’nun lider yardımcısı ve eski bir temizlikçi olan Francia Marquez ise ülkede bu misyonu üstlenecek birinci siyahi bayan olacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Biden idaresinin Kolombiya ile alakalarını güçlendirmeyi dört gözle beklediğini söyleyerek Petro’yu zaferinden ötürü tebrik etti.

Hernandez ise seçimin akabinde toplumsal medyada paylaştığı bir görüntüde Petro’nun zaferini kabul etti.

700 binden fazla oy farkıyla mağlup olan Hernandez, “Kolombiya halkının büyük çoğunluğu öbür adayı seçit. Seçimden evvel de dediğim üzere, seçim sonuçlarını kabul ediyorum” dedi.

62 yaşında olan ve Bagota’nın eski belediye lideri olan Gustavo Petro, yoksulluk, şiddet, kentlerdeki kabahat oranları ve yolsuzluk karşısında umut veren başkan olarak seçmenin karşısına çıkmıştı.

Kolombiya, klasik olarak sağcı siyasetçilerce yönetilen bir ülke. 50 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 40’ı yoksulluk sonu altında yaşıyor. Dünya Bankası’na nazaran, Kolombiya eşitsizliklerin en yüksek düzeyde yaşandığı ülkeler ortasında.

İlk tıpta Bogota’da oy kullanan Petro, “İki seçenek var: Birisi Kolombiya’da işler nasıl yürüyorsa o denli bırakmak, ki bana nazaran bu daha çok yolsuzluk, daha çok şiddet ve açlık demek. Başka seçenek ise Kolombiya’yı değiştirmek, refaha ve demokrasiye kavuşturmak” tabirlerini kullanmıştı.

Siyasi rakipleri ise eski bir Marxist gerilla mensubu olan Petro’nun Venezuela ve bölgedeki öteki sol idarelerle bağlantıları güçlendirmesinden korkuyor.

GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİNDEN TEBRİK

Son seçimlerde Arjantin, Peru, Şili, Meksika, Bolivya ve Honduras’ta da sol adaylar iktidarı devraldı. Petro’nun zaferi, bu ülkelerde de sevinçle karşılandı.

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Demokrasiyi tasdik eder nitelikte olan zaferiniz, kardeş halklar ortasında azami dayanışma talep ettiğimiz bu vakitte bütünleşmiş bir Latin Amerika’ya giden yolu garanti ediyor” dedi.

Bu yılın başlarında seçilen Şili Devlet Lideri Gabriel Boric ise Petro’nun zaferini “Latin Amerika için bir sevinç” diye tanımladı. Toplumsal medya hesabında yaptığı paylaşımda Boric, “Hızla değişen dünyanın zorluklarında kıtamızın birliği için birlikte çalışacağız” diye yazdı.

Peru’da Devlet Lideri Pedro Castillo, müttefikiyle birlikte çalışmak için sabırsızlandığını söyledi ve “Halklarımız için kolektif, toplumsal ve bölgesel bütünleşmeyi amaçlayan ortak bir hisle birleştik” dedi.

Bolivya Devlet Lideri Luis Arce, “Latin Amerika entegrasyonu güçleniyor” yorumunda bulundu.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador ise Kolombiya’da 1948’deki seçimlerde solcu devlet lideri adayı Jorge Eliecer Gaitan’ın suikast sonucunda ölüdürülmesine atıfta bulunarak, Petro’nun muvaffakiyetinin siyasi suikastların az olmadığı bir ülkede yaraları güzelleştirebileceğini söyledi:

“Zafer, bu lanetin sonu ve kardeş ve onurlu halkın uyanışı olabilir.”

Seçim öncesindeki Kolombiya Devlet Lideri Ivan Duque ile gergin bir ilgiye sahip Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro da sevinçliydi.

AFP’nin aktardığına nazaran Maduro, “Kolombiya halkının iradesi duyuldu. Halkın iradesi demokrasi ve barış yolunu savunmak için yola çıktı” dedi.

Venezuela üzere milletlerarası yaptırımlara maruz kalan Küba’nın Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel, “iki halkın refahı için ikili bağların geliştirilmesi” umudundan kelam etti.