Filipinler lideri Duterte’nin kızı, ülkenin yeni başkan yardımcısı oldu

Filipinler’de lider yardımcılık seçimini kazanan Devlet Lideri Rodrigo Duterte’nin kızı Sara Duterte yeni misyonu için yemin etti.

Davao’daki merasimde yemin eden Sara Duterte, Filipinler’i birleştirme kelamı verdi. 44 yaşındaki siyasetçi, 2010 yılında babasından Davao Belediye Başkanlığı vazifesini devralmıştı.

Rodrigo Duterte, yakın vakitte vazifesini yardımcısı Ferdinand Marcos Junior’a bırakacak. Merasimde bir konuşma yapan Sara Duterte, “Önümüzdeki günlerde ulusal birliğe daha fazla muhtaçlık duyabiliriz” dedi.

Sara Duterte’nin altı yıllık vazife mühleti, Ferdinand Marcos Junior ile birlikte 30 Haziran’da resmen başlayacak. Ülkede başkanlık ve lider yardımcılığı misyonları için iki başka seçim yapılıyor.

2016 yılında hata oranlarını düşürmek ve ülkenin uyuşturucu krizine son verme taahhütleriyle başkanlık koltuğuna oturan baba Duterte, tartışmalı bir “güçlü adam” figürü.

Beş yıllık iktidarı boyunca Duterte, “uyuşturucuyla savaş” kılıfıyla yapılan binlerce yargısız infaz için polisleri cesaretlendirmekle eleştiriliyor. Milletlerarası Ceza Mahkemesi binlerce cinayet hakkında resmi bir soruşturma açılması davetinde bulundu.

Geçen ay siyaseti bırakacağını duyuran Duterte, birinci olarak lider yardımcısı olarak siyasette kalacağını söylemişti. Pazar günü ise yemin merasiminde kızını yalnız bırakmadı.

“Bongbong” lakabıyla da bilinen Ferdinand Marcos Junior da merasime katıldı. Tıpkı Sara Duterte üzere Marcos Junior da eski bir Filipinler başkanının çocuğu.

Aynı ismi taşıyan babası, 1986 yılındaki bir ayaklanmada ülkenin diktatörü olarak vazifesinden uzaklaştırıldı. Bongbong’la bir arada Marcos ailesi de 36 yıl sonra başkanlık sarayı Malacañang’da tekrar iktidara geliyor.

Marcos ailesi, eski diktatörlük sırasında vazifesi berbata kullanma suçlamaları için özür dilemedi.