Windows İndirme Bağlantıları Rusya’da Kısıtlandı

Rusya’da ikamet eden şahıslar, çeşitli raporlara nazaran Windows 10 yahut 11 ISO belgelerinin yanı sıra Microsoft’un işletim sistemi yükleme araçlarından rastgele birini indirmek istediklerinde yanılgı bildirileriyle karşı karşıya kalıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde rastgele bir sorun yok, bu nedenle Microsoft Rusya’ya karşı bir karar almış diyebiliriz.

Bleeping Computer, toplumsal medya şikayetlerini doğrulamak için VPN kullanarak bölgeyi Rusya olarak ayarladı. Yapılan denemelerde ise Windows ISO evraklarını indirmeye çalıştıklarında yanlışla karşılaştılar. Kullanıcılar, evraka yahut tarayıcıya bağlı olarak “404” yahut “dizin bulunamadı” üzere kusurlar alıyor.

Öte yandan, Windows 11 Media Creation Tool’u indirmek mümkün olsa bile devamında çeşitli kusurlar yaşanıyor. Bu aracı çalıştırmak isteyenler, “Bilinmeyen bir nedenden ötürü bu araç bilgisayarınızda çalışamadı” halinde bir yanılgı iletisi alıyor.

Elbette bu kullanıcıları engellemek için kâfi değil. Rusya bölgesindeki bilgisayar kullanıcıları, VPN’ler kullanarak ISO evraklarını Microsoft kaynaklarından indirebilir. Ayrıyeten farklı kaynaklar aracılığıyla evraklara erişmek güç olmamalı.

Microsoft, Mart ayı başlarında Rusya’ya bir dizi yaptırım uygulamıştı. Bu bağlamda resmi olarak “Rusya’daki tüm yeni Microsoft eser ve hizmetlerinde satışların” askıya alındığı duyuruldu. Bununla birlikte, yaptırım uygulanan şirketlerde çalışanların GitHub hesapları askıya alındı ve Rus operasyonlarının küçülmesi nedeniyle yüzlerce kişi işten çıkarıldı.