Instagram Yeni Yaş Doğrulama Özelliklerini Test Ediyor

Instagram, kullanıcılarının yaşlarını doğrulamak için ABD’de yeni yollar test etmeye başlamış durumda. Buna nazaran Instagram, yaş doğrulama için yalnızca kimliğin yüklenmesinin yanı sıra görüntü selfiesi ve toplumsal inceleme olmak üzere iki yeni sistem sunmaya başlayacak.

Video selfie çekme seçeneğinde ekrandaki talimatlar süreç boyunca size rehberlik edecek. Görüntüyü çektikten sonra bu çekim yalnızca yaş doğrulama konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan ve Instagram’ın bu taahhütteki ortağı olan Yoti ile paylaşılıyor. Yoti’nin teknolojisi, yüz özelliklerine nazaran yaşınızı varsayım ediyor ve akabinde görüntü siliniyor. Sonuçlar ise 20 dakika sürebiliyor.

İkinci seçenek olan toplumsal incelemede ise kaç yaşında olduğunuzu onaylamak için takipçilerinizden takviye alınıyor. Kefil olan kişi 18 yaşından büyük olması ve o sırada diğeri ismine kefil olmaması gerekiyor. Ayrıyeten, açıklanmayan diğer güvenlik tedbirleri de var. Size kefil olacak üç kişi seçmeniz gerekecek ve bu şahısların talebe üç gün içinde cevap vermeleri gerekecek.

Instagram iki nedenden ötürü kullanıcılarının kaç yaşında olduğunu öğrenmek istiyor. Bunlardan birincisi platformu kullanmak için 13 yaşından büyük olmanız gerekmesi. Hatta kimi ülkelerde kullanıcıların daha da yaşlı olması bile isteniyor. İkinci nedense uygulamanın tecrübesinin size nazaran uyarlamak istenmesi. Örneğin, 13 ila 17 yaşları ortasındaysanız, hesabınız varsayılan olarak özel ve tanımadığınız yetişkinlerden gelen istenmeyen bireylerle hudutlu olacak ve reklamverenlerin size reklamlarla ulaşmak için sahip oldukları seçenekler hudutlu olacak.