Çin’de akılalmaz kaza… Elektrikli otomobil üçüncü kattan düştü, 2 kişi öldü!

Çinli elektrikli araba üreticisi Nio, araçlarından birinin Şanghay’daki merkezinin üçüncü katından düşmesi sonucu iki kişinin öldüğünü söyledi.

Kazada ölenlerin birinin ortak şirketten bir işçi olduğu açıklandı.

Firma, olayın çarşamba günü mahallî saatle 17:20 civarında gerçekleştiğini söyledi. Hayatını kaybedenler, binadan düşen aracın içindeydi.

Üçüncü kattan düşen araba 2 bireye mezar oldu

Nio şirketi, hükümet yetkilileriyle iş birliği içinde olayla ilgili derhal soruşturma başlattığını söyledi.

Arabanın düştüğü üçüncü kat alanı şirket tarafından bir showroom, bir test tesisi ve tıpkı vakitte bir otopark olarak alanı olarak tanımlanmıştı.

Şirket yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:

“Şirketimiz, kazanın nedeninin araştırılması ve tahlilini başlatmak için kamu güvenliği departmanı ile iş birliği yapmıştır. Olay yerindeki durumun tahliline dayanarak, bunun bir kaza olduğunu (araçtan kaynaklanmadığını) başlangıçta teyit edebiliriz, “Bu kazadan ötürü çok üzgünüz ve hayatını kaybeden meslektaşımıza ve ortak çalışanımıza en derin taziyelerimizi iletmek isteriz. Ailelere yardım için bir grup kurulmuştur.”

Kaza hakkında şirket tarafından yapılan açıklama Çin toplumsal medya platformu Weibo’da yayınlandı ve yarım saat içinde 1000’den fazla yorum aldı, fakat bu paylaşım daha sonra kaldırıldı.

Açıklamanın son cümlesi olan “aracın kendisiyle ilgili değil” sözü toplumsal medya kullanıcılarının çok sayıda öfkeli yansısını tetikledi.

Bir yorumda “kapitalizmin soğukkanlılığını gösteriyor” yazılırken, bir başkasında ise “Son cümle çok kayıtsız. Test şoförleri aracı test etmeye geldiler lakin [kazanın] araçla alakası yok diyorsunuz.” tabiri yer aldı.

Yine bir öbür Weibo kullanıcısı, “Kaza olup olmadığını doğrulamak için kamu güvenliği ofisi olmalı.” dedi.

Araç üçüncü kattan bu türlü düştü ve kullanılamaz hale geldi

Araba üreticisi şirket, sözün gözden geçirilmiş bir versiyonunu yayınladı; bu tabir, olaya hâlâ bir kaza olarak atıfta bulunuyor, lakin artık, görünüşe nazaran, cümlenin bu kısmını vurgulamak için parantez içinde “araçtan kaynaklanmadı” sözü yer alıyor.

Nio, Çin’in elektrikli araç sanayisine hâkim olma yolundaki mahallî atılımının ön saflarında yer alıyor. Şirket müşterilerin sık şarj etme konusundaki telaşlarının üstesinden gelmenin bir yolu olarak otomobillerinde değiştirilebilir pillere çok yatırım yaptı.

Nio, Şangay’da büyük bir üretim tesisi bulunan multi-milyarder Elon Musk’ın ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla’ya rakip.