Windows 8.1 Desteği Sona Eriyor

Microsoft, yaptığı paylaşımla birlikte Windows 8.1 dayanağının 10 Ocak 2023 tarihinden itibaren kesileceğini bildirdi. Öbür tüm sürümlerdeki üzere, Windows 8.1 çalıştıran bilgisayarları kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat artık yazılım ve güvenlik güncellemeleri alamayacağınızı belirtelim.

İşletim sistemi 2013 yılında piyasaya çıkmıştı ve şu anda çok küçük bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Redmond devi, teknik yardım ve yazılım güncelleştirmelerinin artık sağlanmayacağını, bu sebeple Windows 10 yahut Windows 11 üzere daha yeni bir sürüme geçmenizi öneriyor. Windows 8.1’i şayet bir işletmede kullanıyorsanız güvenlik güncellemeleri sizin için bilhassa değerli olabilir.

Microsoft ayrıyeten Windows 8.1’den Windows 10 yahut Windows 11’a fiyatsız yükseltme yolları sunmadığını belirtmiş. Yani bu işletim sistemlerinin bir kopyasını almak kaide. Bu ortada bir hatırlatma yapalım, Windows 10’dan Windows 11’e fiyatsız biçimde yükseltme yapmak mümkün.

Windows 8.1 kullanıcıları, Temmuz ayından itibaren yaklaşan takviye sonu tarihi hakkında iletiler almaya başlayacak. Windows 10 ise Microsoft tarafından desteklenmeye ve 14 Ekim 2025’e kadar güvenlik güncellemeleri almaya devam edecek.