Ukrayna’da dikkat çeken görüntü: 9 katlı binanın çatısındaki bomba vinçle çıkarıldı

24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattıkları işgalde umduğunu bulamayan Rus birlikleri taktik değiştirerek Başşehir Kiev ve etrafından çekilip akınlarını ülkenin doğusundaki Donbas bölgesine ağırlaştırmıştı.

Donbas bölgesinde ilerleyişini sürdüren Rus Ordusuna karşı koymak isten Ukraynalı güçler için durum her geçen gün daha da zorlaşıyor. Luhansk bölgesi valisi askerlerinin bölgedeki kritik iki kent Severodonetsk ve Lysychansk’ı terk etmek zorunda kalabileceğini açıkladı.

KRİTİK SİLAH ÜLKEYE ULAŞTI

Rus birlikleri köşeye sıkıştırdıkları Ukrayna askerlerine karşı taarruz emelli taarruzlar düzenlerken Ukrayna’ya avantaj sağlayabileceği düşünülen Amerikan Himars roketatarları Perşembe günü ülkeye ulaştı.

Severodonetsk ve Lysychansk’ın kaybedilmesi Ukrayna için büyük bir darbe olacak ve Luhansk bölgesinin denetimini büsbütün Rusya’ya bırakacak lakin savaşı sona erdirmesi pek mümkün değil.

Harkov’daki bombardıman kenti moloz yığınına çevirdi/AFP

HARKOV’A YABANÎ BOMBARDIMAN

Severodonetsk ve Lysychansk için kanlı çaba sürerken Ukrayna’nın Rusya ile kuzey hududundaki Harkov bu hafta şimdiye kadarki en ağır hücumlarla karşı karşıya kaldı.

Perşembe akşamı kentte şiddetli patlamalar duyuldu. Salı günü yapılan yırtıcı bombardımanda en az 15 kişi hayatını kaybetti. Vali Oleh Synehubov, kayıpların artacağına dikkat çekerek, “Rus birlikleri sivil altyapıyı bombalamaya devam ediyor” sözlerini kullandı.

PATLAMAYAN BOMBAYI ÇIKARMAK İÇİN TİTİZ OPERASYON

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik akınları devam ederken, Ukrayna ordusunun denetim altına aldığı bölgelerde patlamamış yüzlerce mühimmat bulunuyor.

Harkov bölgesine bağlı Pivnichna Saltivka’da bomba imha takımları ve Acil Durumlar Servisine bağlı bir takım, 9 katlı bir binaya Mart ayında atılan, lakin infilak etmeyen Rus üretimi FAB-500 tipi bombayı bulunduğu yerden çıkarabilmek için titiz bir çalışma başlattı.

Mart ayında bölgedeki hava ataklarının aralıksız devam etmesiyle bulunduğu yerden alınamayan bomba, 3 ay sonra özel kurtarma aracı, forklift, vinç ve yaklaşık 10 bomba imha uzmanı ile kurtarma vazifelilerinin katıldığı operasyonla çatıdan çıkarıldı.

Bombanın isabet ettiği yerde infilak etmesi durumunda binayı yerle bir edebilecek güçte olduğu belirtildi.

FAB-500, öncelikle Rus Hava Kuvvetleri, eski Sovyet ülkeleri ve ihraç edilen öteki ülkeler tarafından kullanılırken, yüksek patlayıcı bir savaş başlığına sahip olduğu biliniyor.