2 ayda 16 bin 361 yeni kütüphane

Türk ideoloji ve bilim tarihçisi, müellif Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’nin de katıldığı merasim, İstanbul Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi Musiki Korosu’nun müzik dinletisiyle başladı.

Okullarda yalnızca akademik olarak başarılı öğrenciler değil, kültür ve sanatla hemhal olmuş bireyler yetiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Özer, İhsan Fazlıoğlu Kütüphanesi’nin açılış merasiminde şöyle konuştu:

TÜRK MUSİKİSİNİN KISSASINI ORTAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR
“Biraz evvel öğrencilerimiz sahnede Türk musikisi performansı sergilerken İhsan Fazlıoğlu hocamızla da konuştuk. Aslında bizim Türk musikisinin kıssasını ortaya koymamız gerekiyor. Medeniyetin inşasından bahsediyorsak, musikiyi ihmal etmemiz mümkün değil. Onun için bu misyon Bakanlık olarak bize düşüyor. Bunun musiki olmasının ötesinde kıssaları, medeniyetin kodları, kıymetleriyle ait bir halde geçmişten gelen bir hüznü var. Türk musikisinde, gurbet ve daima yurda dönülmesiyle ilgili umutlar, feryatlar, öyküler var. İnşallah biz bunu misyon olarak alıp bu Türk musikisyle ilgili süreçleri medeniyetimizin kodlarıyla birlikte gençlerimizle buluşturmayı başarırız.

KİTAP SAYISINI 100 MİLYONA ÇIKARMAYA HEDEFLİYORUZ
26 Ekim 2021 tarihinde başlattığımız ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ kampanyamızı 2 ay üzere kısa bir müddette tamamladık. 16 bin 361 yeni kütüphane kurduk. Bu aslında tüm Türkiye’de büyük bir rekor. 750’ye yakınını İstanbul’a kurduk. İstanbul’da kütüphanesiz okul kalmadı. 2021 yılı sonu itibariyle ülkemiz genelinde kütüphanesi olmayan okul kalmadı. İkinci adım olarak okullardaki kitap sayısını artırmayı belirledik. Ve bu projeye başladığımızda tüm kütüphanelerimizde 28 milyon kitap vardı. Şu anda 70 milyon kitap var. 5 ay üzere kısa bir müddette kitap sayısını da artırdık. Sadece sayıyı arttırmak için rastgele kitaplar değil, her eğitim kademesinden öğrencilerimizin kesinlikle okuması gereken kitapları seçerek kitap sayımızı 70 milyona çıkardık. Bu yılın sonu itibariyle kitap sayısını 100 milyona çıkarmaya hedefliyoruz. Öğrencilerimiz yalnızca dünyadaki okuması gereken metinler değil, bu topraklarda tarihiyle, medeniyetiyle güç veren, bu toprakların kaygılarıyla hemhal olup bir niyet metni ortaya koyan beşerlerle tanışıklığını arttıran muharrirlerin kitaplarını da kütüphanelerimize kazandırdık.

KÜTÜPHANELERİMİZLE İLGİLİ 3’ÜNCÜ EVREYE GEÇİRİYORUZ
Kütüphanelerimizle ilgili 3’üncü evreye geçiriyoruz. Bu memleketin sıkıntısıyla hemhal olmuş gençlerine beşerlerine yol gösteren ve kadim medeniyet bağını güçlendiren insanlarımızın isimlerini kütüphanelerimize kazandırmak istedik. İşte bugün bunun için buradayız. Sayın hocamızın ismini bir kütüphaneye vererek aslında bu okulun hamiliğini de hocamıza veriyoruz. Gençlerimizi medeniyetimizin kodlarıyla temas yüzeylerini artırarak kaç hoş inşalarımızın yetişmesinde bir başlangıç yapacağız. İhsan Fazlıoğlu hocamıza da isminin verilmesini kabul ettiği için teşekkür ediyorum

BİZ GENÇLERİMİZE İNANIYORUZ
Bu projemiz tüm ülkemize yaydığımızda tüm niyet dünyamızın insanlarını da okullarımızla birleştireceğiz. Bakanlık olarak tüm alanlarda ülkemizin tüm niyet insanlarını ortak noktada buluşturabilmeyi istiyoruz. Nasıl mesleksel eğitimde bölümün tüm temsilcilerini eğitim süreçlerinin hepsine dahil edebildiysek ve bununla başlatmış olduğumuz süreci çok daha kapsamlı bir noktaya çıkarabildiysek tıpkı şeyi İhsan Fazlıoğlu ismini ve öbür niyet insanlarımızın isimlerini okullarımıza vererek sağlayacağız. İhsan Fazlıoğlu’nun da okulumuza faal olarak iştirakini sağlayarak yıllardan beri kenarda kalmış, okullarla temas edememiş insanlarımızı okullarımızla çok rasyonel bir tabanda buluşturacağız. Artık onların gençlerimizle çok daha fazla vakit geçirme imkanlarını ortaya koyacağız. Biz gençlerimize inanıyoruz, ne olur gençlerimizi eleştirmeyin. Gençlerimiz ülkemizin aydınlığı, geleceği, göz parıltısı. Biz onlarla ne kadar vakit geçirirsek onlar da o kadar güzel noktaya gelecekler. Yalnızca bir okul yapmak değil onlarla vakit geçirmek, onlara paha vermek bunu hissettirmek, kaygılarını dinlemek, problemlerini dinlemek ve yol göstermek çok değerli şeyler. Bugün burada yaptığımız şey bunun başlangıcı. Bilhassa İhsan Fazlıoğlu hocamızın meskenine yakın bir okul istedik ki öğrencilerle rahat bir formda vakit geçirsin. Konuşarak değil yaparak, ederek gençlerimizi yetiştirerek gençlerimiz inşallah ülkemiz çok daha güçlü olacak. Tüm dünyaya farklı bir şey söyleme potansiyelini ortaya çıkarabilmiş ve tüm dünyaya yol gösterebilecek bir ülke olmak ismine emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

KİTAP MERKEZİ BİR KAVRAMDIR
Adına açılan kütüphanenin açılışında konuşan İhsan Fazlıoğlu ise şunları söyledi: “Musikiye karşı özel bir zaafım olduğu için düzenlenen konsere teşekkür etmek isterim. Ulusal eğitim Bakanımıza da bu isim için teşekkür ederim. Kitabın ortaya çıkması bizim medeniyetimizin bir başarısıdır. Kitap insanlık tarihinde kıymetlidir zira tüm tarihimizi kitaba kaydederek, günümüze taşıyarak, insanlığa fevkalâde hizmet yapmıştır. Kitap merkezi bir kavramımızdır. Okumak da işaret, dizi, şifre çözmektir. Kitap çok kıymetlidir. Bu hediyeyi de aldım başımın üstüne koydum. Emeğe geçen herkese teşekkür ediyorum.”