Unity Game Services Beta Sürecinden Çıktı

Kullanıcıların oyunları daha rahat oluşturmasına imkan sağlayan ve birinci olarak Ekim 2021’de duyurulan Unity Gaming Services, resmi olarak beta sürecini tamamladı.

Son altı ayda 54.000’den fazla geliştiriciden oluşan bir havuzdan geri bildirim alındı. Bu geliştiriciler, Unity’nin beta test müddetinin sonuna ulaşmasına yardımcı olan 6.000’den fazla eşsiz oyun projesinde Unity Game Services kullanarak sürece yardımcı oldular.

Her stüdyo, geliştirici ve oyun eşsiz olduğundan, UGS’yi istediğiniz formda çalışmanıza müsaade verecek formda modüler olarak tasarlanmış. UGS’yi Unity, Unreal yahut Homebrew üzere istediğiniz bir motorla entegre edebilir ve gereksiniminiz olan araçları kullanabilirsiniz. Birlikte çalışabilirlik için tasarlanmış merkezi data ve SDK’lara sahip tek bir gösterge panosu ile geliştirme sürecine daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Böylelikle geliştiriciler oynanış tecrübesine daha fazla vakit ayırabiliyor.

Unity Game Services, açık betadan çıkmasıyla birlikte eski ve yeni geliştiricilere sunulan bir dizi yeni bilhassa birlikte geliyor. Bunlar şu biçimde;

  • Analytics: Geliştiricilerin oyun performansını ve oyuncu davranışı datalarını gerçek vakitli olarak incelemesine imkan tanıyan araç.
  • Kimlik Doğrulama: Geliştiricilerin oyunlarına hesap ekleme özelliklerini kazandırması için eklenmiş bir özellik.
  • Cloud Code: Durum bilgisi olmayan sunucu tarafı kodunun tam sürüm değişikliğine gerek kalmadan yazılmasına ve dağıtılmasına müsaade veren özellik.
  • Cloud Save: Oyuncu bilgilerini ve ilerlemelerini kaydeden ve çapraz platform dayanağı sunan özellik.
  • Ekonomi: Geliştiricilerin fonksiyonel bir oyun içi iktisat oluşturmasına imkan tanıyan ve tıpkı vakitte uygulama içi satın alma süreçlerini kolaylaştıran özellik.
  • Relay: Özel bir oyun sunucusu yerine çok oyunculu irtibat takviyesi sunan bir hizmet.
  • Lobi: Oyuncuların herkese açık lobiler oluşturmasına yahut arkadaşlar için sadece davetli lobiler oluşturmasına imkan tanıyan özellik.
  • Oyuncu Etkileşimi: Oyuncular ortası etkileşim ve oyuncular için sunulacak içerikleri sağlayan hizmet.

Unity, betadan çıkışın akabinde UGS’yi geliştirmeye devam edecek. Geliştiriciler, ileriye dönük olarak oyunlarına yeni özellikler kazandırabilecek. Son olarak 13 Temmuz’da düzenlenecek olan UGS Genel Bakış Eğitim Kampı aktifliğine katılmak için Unity Dashboard üzerinden müracaat yapmanız gerektiğini belirtelim.