Ahmet Çelik’in hedefi Gazi Koşusu’nu üst üste 8. kez kazanmak

96’ncı Gazi Koşusu, 26 Haziran Pazar günü saat 17.15’te İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 2400 metre çim pistte 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının iştirakiyle koşulacak. Pazar günü gerçekleştirilecek yarış öncesinde Türkiye Jokey Kulübü (TJK), emekli olan ve şu anda at binmeye devam eden jokeyleri, kahvaltı tertibinde bir ortaya getirdi. Tertip; Gazi Koşusunu 9 kez kazanma başarısı gösteren efsane jokey Mümin Çılgın’ın yanı sıra Süleyman Akdı üzere birçok eski jokeyi bir ortaya getirdi. Son 7 yıldır üst üste Gazi Koşusunu kazanan Ahmet Çelik, tertipte Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. Pazar günkü yarışta Zala Beyefendi isimli safkan ile piste çıkacak olan Çelik, “Her yarış heyecanlı ancak Gazi Koşusu apayrı bir heyecan. Çok farklı bir ortam var. Gazi Koşusu bittiğinde öbür gün yeniden biz bir sonraki Gazi Koşusunu düşünüyoruz. O kadar kıymetli bizim için. Her jokeyin hayalinde Gazi Koşusunda at binmek vardır. Bize 7 sefer üst üste kazanmak nasip oldu. Bu sene de bir aksilik olmaz ise şanslı isimlerin ortasındayız. Rakiplerimiz de iyi” diye konuştu.

“BİZ, YARIŞIN 5 AT ORTASINDA GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Gazi Koşusunun her yıl heyecanlı geçtiğini aktaran deneyimli jokey, “Bu sene biraz daha kalabalık. Aslında performansı biraz daha düşük atlar da var. Şanslı atlar da güç olarak birbirinden fazla sıyrılmıyor. Yarış içerisinde baht kime güler ise o kazanacaktır. Biz, yarışın 5 at ortasında geçeceğini düşünüyoruz. Her atın bahtı var. Herkesin başında yarış öncesi beğendiği ve güvendiği atlar olur. Ben de 5-6 at ortasında geçeceğini düşünüyorum. Bunların dışında bir at kazanırsa da büyük bir sürpriz olur” tabirlerini kullandı.

“MÜMİN AĞABEY, BÜYÜK BİR ÜSTAT”

Gazi Koşusunu 9 sefer kazanarak rekoru elinde bulunduran efsane jokey Mümin Çılgın ile ilgili niyetlerini paylaşan Çelik, “Mümin ağabey, büyük bir üstat. O vaktin koşulları da şu an olduğu üzere güç. 9 sene kazanması, çok büyük bir gurur. Bizim farkımız, 7 sene üst üste kazanmak. Üstadımıza yaklaşmışsak ve onlar ortasında ismimiz geçiyor ise ne keyifli bize, gurur duyuyorum kendimle” diyerek kelamlarını noktaladı.