200 doktora öğrencisine burs

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortasında havacılık sanayisinin gelişimine katkı sağlamak üzere YÖK Lideri Erol Özvar ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil “Türk Havacılık Uzay Sanayii ve YÖK Ortasında Yükseköğretim Alanında İş Birliği Protokolü” imzalandı.

YÖK Lideri Erol Özvar, protokol ile üniversite sanayi iş birliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında yeni bir iş birliğinin hayata geçirildiğini belirterek, Türk havacılık ve savunma endüstrisinin öncü kuruluşlarından TUSAŞ ile imzalanan protokolün bu manada çok kıymetli olduğunu söyledi.

ÜLKEMİZ KAZINÇLI ÇIKACAK
Özvar protokolle ilgili şunları söyledi: “Önümüzdeki periyot, üniversitelerimizin endüstrinin, endüstrinin de üniversitelerimizin içinde olacağı, üniversite-sanayi iş birliğinde yeni bir evreye geçeceğimiz çok farklı bir periyot olacak. Bilhassa TUSAŞ üzere yerli ve ulusal üretim atağımızın öncü kuruluşlarıyla yükseköğretim kurumlarımız ortasında hasretini duyduğumuz iş birlikleri gerçekleştirilecek, bundan hem üniversitelerimiz hem de başka kurumlarımız lakin her şeyden kıymetlisi de ülkemiz çıkarlı çıkacaktır. Protokol, YÖK şemsiyesi altında yükseköğretim kurumlarıyla TUSAŞ ortasında önümüzdeki devirde gerçekleştirilecek kapsamlı iş birliğinin de birinci adımı olacağına inanıyorum. YÖK ve yükseköğretim kurumları olarak, TUSAŞ’la birlikte ülkemizin yerli ve ulusal sanayi atılımına daha fazla katkı sunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.”

ORTAK ÇALIŞMA KÜMELERİ OLUŞTURULACAK
Özvar protokole ait şu bilgileri verdi: “Protokol kapsamında, YÖK ile TUSAŞ ortasındaki iş birliğinin artırılması, üniversitelerimizde doktora yapan öğrencilerin, TUSAŞ Teknoloji Yol Haritası Kazanım Planında yer alan çalışma mevzularına ve TUSAŞ’ın stratejik önceliklerine nazaran TUSAŞ tarafından belirlenen tez hususlarında çalışmalarının desteklenmesi ve TUSAŞ imkân ve kabiliyetlerini kullanarak sanayi sorunlarının tahliline katkıda bulunmaları sağlanacak. Bu maksatla Bilimsel Araştırma Programı kapsamında 200 doktora öğrencisinin TUSAŞ’ın belirlediği mevzularda çalışmaları planlanıyor. Burs alacak doktora öğrencileri, YÖK ve TUSAŞ iştirakinde gerçekleştirilecek panellerde seçilecek.

Önümüzdeki periyotta YÖK ve TUSAŞ ortak araştırma ve geliştirme projeleri yapma ismine birbirileriyle tesirli bir uyum halinde olacaklar. Ayrıyeten bu gayeyle ortak çalışma kümeleri oluşturulacak.”