Rusya’dan dikkat çeken iddia: AB ve NATO, Rusya ile savaş için koalisyon kuruyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan’da temaslarını sürdürüyor. Bakan Lavrov, başşehir Bakü’de Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile bir ortaya geldi. İkili, görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

AB VE NATO RUSYA’YA KARŞI KOALİSYON OLUŞTURUYOR

Rusya-Ukrayna savaşı üzerinden Avrupa Birliği (AB) ile NATO’yu bir defa daha amaç alan Lavrov, “İkinci Dünya Savaşı başladığında Hitler, Avrupa ülkelerinin çoğunluğu olmasa da değerli bir kısmını Sovyetler Birliği’ne karşı savaş için kendi sancağı altında topladı. Şu anda Avrupa Birliği, NATO ile birlikte Rusya’ya karşı bir savaşmak için bu türlü çağdaş bir koalisyon oluşturuyor” dedi.

“TAKİPTE OLACAĞIZ”

Lavrov, ayrıyeten AB’deki Rus tersi tavrın öngörülebilir ve uzun vadede değişeceğine inanmadıklarını, bunun Avrupalıların seçtiği bir yol olduğunu söyleyerek, “Elbette Avrupa Birliği’nin ve aday ülkelerin attığı adımları takip edeceğiz” sözünü kullandı.

Lavrov, Avrupalı siyasetçilerin Belgrad idaresine nasıl hareket etmesi gerektiğini dikte etmeye çalıştığını lakin Sırbistan’ın siyaset oluşturma bağımsızlığından vazgeçmek istemeyen bir örnek teşkil ettiğini belirtti.