Yeni Gizlilik Özellikleri Sunan Windows 11 Build 25145 Yayınlandı

Windows 11 Build 25145, birkaç yeni özellik ve kusur tahlilleriyle birlikte Dev Channel’da (Geliştirme Kanalı) testlere devam eden Insider kullanıcıları için kullanıma sunuldu. Yeni derleme ile birlikte OneDrive ve Ayarlar ortasındaki entegrasyon daha ileri düzeye taşınıyor. Bununla birlikte, Narrator Braille şoför takviyesi ve yeni bir Yönetici Parola Tahlili (Local Administrator Password Solution) işletim sistemine dahil oldu.

Microsoft ayrıyeten her kullanıcının kapalılığını koruyabilmesi için değerli bir özellik kullanıma sunuyor. Birinci olarak Build 25140 ile sunulan yeniliklerle birlikte Pozisyon, Kamera, Mikrofon, Sesle aktifleştirme, Arama kaydı, İletileşme, Bireyler, Fotoğraflar, Görüntüler, Müzik kütüphanesi ve Ekran İmgesi üzere çeşitli fonksiyonların kullanım geçmişini izleyebilirsiniz.

7 günlük kaynak erişimi geçmişine Ayarlar > Kapalılık > Uygulama müsaadeleri kısmından ulaşabilirsiniz. Bu noktada mikrofon üzere uygulama müsaadeleri kategorilerinden birine tıklamanız ve “Son etkinlik” kısmına bakmanız kâfi.

Bu yenilikler şu anda sadece Dev Channel üyeleri tarafından kullanılabiliyor. Ayrıyeten bu Insider kanalına gelen güncellemelerin kararsız çalışabileceğini tekrar hatırlatalım.

Microsoft son vakitte OneDrive entegrasyonu üzerinde daha fazla durmaya başladı. OneDrive’ı varsayılan Evrak Gezgini klasörü olarak yapılandırmak aslında mümkün, böylelikle bulut depolama hizmetinde depolanan dokümanlara ve öteki evraklara kolay kolay erişebilirsiniz.

Build 25145, Ayarlar’daki Hesaplar sayfası için daha gelişmiş bir OneDrive abonelik idaresi sunuyor. Hesaplar sayfasında bulut depolama alanının mevcut kullanımını, yinelenen faturalamayı, ödeme tekniğini ve daha fazlasını görüntülemenize imkan tanıyan OneDrive aboneliklerini fark edeceksiniz. OneDrive Ayarlar’a derinlemesine entegre olduğundan, Windows Ayarları uygulamasında bulut depolamayla ilgili bildirimler de almaya başlayacaksınız.

Windows 11’e yönelik OneDrive ile ilgili öteki geliştirmeler de bulunuyor. Örneğin, kullanıcılar direkt Belge Gezgini’nin kenar çubuğuna bir OneDrive klasörü ekleyebilecek. Birebir biçimde, OneDrive’ı Evrak Gezgini’nin “ana sayfası” olarak yapılandırabilirsiniz.

Yerel Yönetici Parola Çözümü

Eski Lokal Yönetici Parola Tahlili (Local Administrator Password Solution-LAPS) artık Windows’un lokal bir modülü ve birçok yeni özellik içeriyor.

 • Yeni LAPS PowerShell modülünde Update-LapsADSchema cmdlet’ini çalıştırarak Active Directory şemasını genişletebilirsiniz.
 • Set-LapsADComputerSelfPermission cmdlet komutunu çalıştırarak bilgisayarınızın OU’suna (Organizational Unit) gerekli müsaadeleri ekleyebilirsiniz.
 • Yeni bir LAPS Küme Unsuru objesi ekledikten sonra “Parola yedekleme dizinini yapılandır” ayarını aktifleştirin ve parolayı “Active Directory”ye yedekleyecek formda yapılandırın.
 • Etki alanına katılmış istemci, ilkeyi bir sonraki GPO yenileme aralığında işlemekte. Beklemekten kaçınmak için “gpupdate /target:computer /force” komutunu çalıştırın. (Invoke-LapsPolicyProcessing cmdlet komutu tıpkı maksat için kullanılabilir.)
 • Etki alanına katılmış istemci yeni bir parolayı yedekledikten sonra (olay günlüğünde 10018 olayını arayın), yeni depolanan parolayı almak için Get-LapsADPassword cmdlet komutunu çalıştırın.

Narrator Braille Sürücüsü

Microsoft, yeni şoförlerle birlikte Ekran Okuyucusu ve üçüncü taraf ekran okuyucular ortasında problemsiz bir tecrübe sunulacağını, Braille aygıtların artık daha güzel çalışacağını söylüyor. Bu ekranlar görme engelli şahıslar tarafından kullanılıyor ve akıllı aygıtlarla birlikte kullanım kolaylığı sağlanıyor.

 • Dosya Gezgini’ndeki bir klasöre farenin orta tuşuyla tıkladığınızda klasör artık yeni sekmede açılacak.
 • Build 25115 ile kullanıma sunulan Önerilen Aksiyonlar artık ABD, Kanada ve Meksika’daki tüm Windows Insider kullanıcıları tarafından kullanılabilir.
 • Hazırda bekletme modundan devam etmeye çalışırken Surface Pro X aygıtlarındaki Windows Insider’ların siyah ekranla müsabakasına neden olan bir yanılgı giderildi.
 • Bazı Insider’ların USB temaslarında SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED ile yaşadığı bir yanılgı kontrolü düzeltildi.
 • Bir mühlet boşta kaldıktan sonra kimi PC’lerde orta sıra meydana gelebilen 0x1CA SYNTHETIC_WATCHDOG_TIMEOUT yanılgısına yol açan bir yanılgı kontrolü düzeltildi. Bu, bir dizüstü bilgisayar kapağı kapatıldığında gerçekleşiyordu.
 • InventorySvc’nin çalıştığı müddet boyunca beklenmedik formda yüksek ölçüde bellek tüketmesine neden olan bir sorun düzeltildi.

Dosya Gezgini

 • Tab yahut F6’ya basıldığında, sekme sırası artık klavye odak döngüsüne dahil edilecek. Odak sekme satırına geldiğinde, bunlar ortasında gezinmek için sol yahut sağ ok tuşlarını kullanabilirsiniz.
 • Dosya Gezgini’nde sekmeleri yine düzenlerseniz, CTRL + Tab kullanırken sekme sırasının yanlış görünmesine neden olan sorun düzeltildi.

Başlat

 • Ekran Okuyucusu artık Başlat’taki içerik menüsünden bir uygulamayı kaldırırken açılan bağlantı kutusunu ve bu seçenekleri gerçek bir biçimde okuyacak.
 • Sağdan sola hakikat yazılan lisanlarda Başlat’ın Önerilen kısmında Daha Fazla düğmesini seçerken animasyon artık hakikat görünecek.

Görev Çubuğu

 • Klavyenizi kullanarak bildirim merkezini kapattığınızda, kapanış animasyonu artık hakikat halde gösterilecek.

Ayarlar

 • Bluetooth ve Aygıtlar > Yazıcılar ve Tarayıcılar’a giderken Ayarların kilitlenmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Hızlı Ayarlar’ın Wi-Fi kısmını açarken ya da Süratli Ayarlar’daki Wi-Fi kısmında ağlara bağlandıktan yahut ilişkilerini kestikten sonra yaşadığı birkaç kilitlenme düzeltildi.
 • Hızlı Ayarlar’daki Wi-Fi seçeneğinin ve Ayarlar’daki Wi-Fi kısmının görünmesinin bazen birkaç saniye sürmesine neden olan bir sorun giderildi.
 • Düzenleme modundayken Süratli Ayarlar’daki öğelere tıklandığında bu kısmın beklenmedik formda kapatılmasına neden olan sorun düzeltildi.
 • Arapça görüntüleme lisanı kullanırken Ayarlar arama kutusuna bir sayı yazıldığında artık kutular görünmeyecek.

Görev Yöneticisi

 • CTRL + Page Up ve CTRL + Page Down tuşlarıyla Vazife Yöneticisi’ndeki sayfalar gezinmek artık mümkün.

Giriş

 • Courier New yazı tipi ailesine SOM para ünitesi işareti (U+20C0) eklendi.

Diğer

 • Başlatma sırasında muhakkak uygulamaların orta sıra çökmesine neden olabilecek az bir sorun düzeltildi.