Belçika’dan AB ülkelerine enerji çağrısı: Kışın kıtlık tehlikesi var

De Croo “Şimdi birlikte çalışmaya başlamazsak, kışın daha yüksek fiyatlar ve hatta tahminen de kıtlıkla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Brüksel’deki AB Tepesi’nin ikinci gününde en kıymetli gündem unsuru güç sorunu.

AB başkanları, Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle süratle artan güç fiyatları ile Rus gazına bağımlılıktan kurtulmaya yönelik tahlil tekliflerini ele alıyor.

ENERJİ KRİZİNE YOL AÇABİLİR

Rusya’nın Avrupa’ya yönelik gaz akışını yavaş yavaş durdurmaya başlaması, sonbahardan itibaren Avrupa ülkelerinde yeni bir güç krizine yol açabileceği tasasını doğurdu.

Bu nedenle Almanya hükümeti “ulusal gaz arzı acil durum planının ikinci evresine geçildiğini” açıkladı. Plan, şirketler ve hanelerin daha az gaz tüketmesini de içeren bir dizi tasarruf tedbirini içeriyor.

Belçika Başbakanı De Croo, Brüksel’deki önderler doruğu öncesi kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamada, Almanya’nın acil durum planını genişletmesinin sorunun büyüklüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

De Croo’ya nazaran güç krizi nedeniyle Almanya’nın başı sıkıntıya girer ve sanayi durmak zorunda kalırsa bu bütün AB ülkelerini de olumsuz etkileyecek.

“Artık Avrupa dayanışmasının tam zamanı” diyen De Croo, AB ülkelerine “ortak bir güç bloğu oluşturma” davetinde bulundu.

Belçika Başbakanı, “AB ülkeleri olarak tek bir güç bloğu oluşturmalıyız, ortak bir satın alma siyaseti kullanmalı ve fiyatları denetim altında tutmak için bir el freni kullanmalıyız” dedi.

Birkaç aydır bütün Avrupa doruklarında bu mevzuyu lisana getiren De Croo teklifinin artık daha fazla ilgi gördüğünü vurguluyor.

De Croo, Brüksel’deki dorukta de AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komitesi’ni bu yaz bir ortaya gelmeye ve üye devletlerinin kışı problemsiz geçirmelerini sağlamak için bir dizi ortak tedbir almaya çağıracak.

Belçika Başbakanı, “Hepimiz şunu anlamalıyız: Herkes evvel kendini düşünürse daima birlikte batarız. Artık birlikte çalışmazsak önümüzdeki kış daha yüksek fiyatlar ve hatta tahminen kıtlıkla karşı karşıya kalabiliriz,” görüşünü lisana getirdi.

SÖYLEMEK KOLAY UYGULAMAK ZOR

İngiltere’deki Warwick Business School’dan güç jeopolitiği uzman Mathieu Blondeel ise De Croo’nun “ortak güç bloğu” önerisi kulağa güzel gelse de bunun uygulanmasının söylemesi kadar kolay olmadığını savunuyor.

Blondeel, Belçika Radyosu’na yaptığı açıklamada, bu bahiste esasen bir AB dayanışma sistemi bulunduğuna işaret ederek kriz anlarında milliyetçiliğin daha ağır bastığını söylüyor.