Putin 20 yılın dibini gördü! Kimse doğru adım atacağına inanmıyor…

Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası dünyanın bir numaralı gündem unsurlarından biri haline gelen Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in dünya genelindeki inanç notu tabanı gördü.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya nazaran 18 ülkedeki insanların yüzde 78’i Rus başkanın global sorunlarda hakikat adımı atacağına inanmıyor.

HİÇ KİMSE PUTİN’İN SORUMLU DAVARANACAĞINA İNANMIYOR

Pew Araştırma Merkezi, bu yılın Şubat ayından Mayıs ayına kadar ABD, Kanada, İspanya, İsrail, Japonya ve Avustralya üzere ülkelerin ortalarında bulunduğu 18 ülkede 23.484 yetişkinden görüş aldı.

18 ülkenin tamamında yüzde 78’lik bir kesim Putin’in dünya sıkıntılarını sorumlu bir formda ele alacağına dair hiçbir itimat duymadıklarını belirtti.

PUTİN’E GÜVENEN TEK ÜLKE MALEZYA

Malezya, iştirakçilerin çoğunluğunun Putin’e güvendiğini söz ettiği tek ülke oldu. Putin’e yaptığı hareketlerde en az bir defa inanç duyduğunu belirtenlerin sayısı ülkede yüzde 59’u buldu.

Avrupa’da Putin’e karşı en olumlu açıklamaları yapan ülke ise Yunanistan oldu. Ankete katılanların yüzde 27’si Putin’in dünya sahnesindeki aksiyonlarını onayladı.

REKOR DÜŞÜŞ

Araştırmacılar, son yirmi yılda Putin’in reytinglerinin birçok ülkede düşüş eğiliminde olduğuna dikkat çekti. 2022’de bu düşüş rekor düzeylere ulaştı ve çift haneli sayıları gördü.

Anketin sonuçları, Putin’e olan itimadın azalmasıyla insanların Rusya ile ilgili görüşlerinin de değiştiğini ortaya koydu. Ankete cevap verenlerin ortalama yüzde 85’i Rusya hakkında olumsuz düşündüklerini söyledi.

SONUÇ NE OLURSA OLSUN, RUSYA KAYBETTİ

Söz konusu anket dünya çapında geniş yankı uyandırırken bugün Business Insider’da yer alan bir tahlilde, “Ukrayna savaşında netleşen bir şey var: Savaşın sonucu ne olursa olsun Rusya kaybetti. Artık savaştan ve Vladimir Putin’in saltanatından sonra Rusya’ya ne olacağını düşünmenin vakti geldi. ABD ve Avrupa, Rusya’ya yardım teklif etmeye ve potansiyel olarak yeni bir ittifak kurmaya hazır olmalı” sözleri yer aldı.

RUS HALKI BAŞKANLARINA GÜVENİYOR

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (VCIOM) 2 hafta evvel gerçekleştirdiği bir anket, Ukrayna savaşı ve AB yaptırımlarına karşın halkın yüzde 81’ninin Putin’e güvendiklerini ortaya koydu.

Ankete nazaran, Putin’in icraatlarını onaylayanların oranı yüzde 78,7 iken onaylamayanların oranı yüzde 13.4 oldu.

Ankette Putin’in kişiliğine güvenip güvenmedikleri sorulanların yalnızca yüzde 15,6’sı negatif görüş belirtti.