Arama Kurtarma Alanında Kullanılabilen Drone: DJI Matrice 30 Tanıtıldı

DJI Enterprise’ın Bilkom teminatı ile Türkiye pazarına sunduğu kurumsal drone tahlilleri tanıtıldı. Bilkom ve DJI yetkililerinin yanı sıra AKUT İHA pilotlarının da katıldığı aktiflikte yeni periyotta arama-kurtarma faaliyetlerinin kahramanlarından biri olacak DJI Matrice 30’un üstün özellikleri deneyimlendi. Aktiflikte DJI Matrice 30 drone modeline ek olarak gece görüş ve termal kamera ile donatılan Zenmuse H20N lens ve bilgisayarlar, tabletler ve hatta taşınabilir aygıtlar üzere web tarayıcısı olan tüm aygıtlardan uçuş misyonu idaresine ve operasyonel görüntülemeye imkan tanıyan DJI Flight Hub 2 Fleet Management yazılımı da deneyimlendi.

Çalışma hayatını dönüştüren, hayat kurtarmaya yardımcı olan, fizikî altyapıyı sürdürmeye ve çevreyi muhafazaya dayanak olan drone tahlilleri geliştiren DJI Enterprise’ın yeni entegre tahlilleri, kurumsal kullanıcıların DJI’ın dönüştürücü teknolojisinin tüm potansiyelinden faydalanarak yeni jenerasyon operasyonlar yürütmelerine imkan tanıyor. DJI, üstün performans, taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı sağlayan DJI Matrice 30, DJI FlightHub 2 Fleet Management Cloud Software ve DJI Dock’un harika entegrasyonu sayesinde görüş alanının ötesine uçma imkanı sağlayarak otonom tahliller alanına girmelerini sağlıyor.

Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya

Bilkom Genel Müdürü Fikret Ballıkaya, DJI Enterprise’ın yeni drone ve ekipmanları ile endüstriyel kullanımda şartların artık daha değersiz olduğunu ve uzaklıkların ortadan kalktığını belirterek “Yeni jenerasyon kurumsal drone sistemleriyle profesyonel operatörlerin uçuş tecrübesini bir üst seviyeye taşıyoruz. Kuvvetli şartlara meydan okuyan yeni Matrice 30 serisi ve başka ekipmanlar ile yüksek teknolojiyi operasyonun merkezine koyuyoruz. DJI Enterprise’ın yeni jenerasyon hava araçları, acil kurtarma misyonları, etraf muhafaza, güç sınırlarının kontrolü ve kültürel mirasın dijitalleştirilmesi, korunması üzere çeşitli alanlarda kullanılıyor ve bu alanlarda tüm işleyiş değişiyor. En kıymetlisi hayat kurtarıyor.” dedi.

DJI Enterprise MEA Satış Yöneticisi Jony Ji, “Bilkom ile yürüttüğümüz iş birliği ile Türkiye’de endüstriyel verimliliği artırmak ve dahası kritik anlarda hayat kurtarmak için son teknoloji drone teknolojimizi ve yeniliklerimizi kamu güvenliği, inşaat, madencilik ve güç üzere farklı bölümlere taşımayı hedefliyoruz. Bugün ise Türkiye pazarına dört yeni eser sunmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bu eserler ortasında öne çıkan DJI Matrice 30T, kurulması ve taşınması kolay yapısı ile pratiklik sağlarken; zoom kapasitesi, termal görüntüleme ve lazer ara ölçer ile endüstriyel kullanımda harikalık sunuyor. Matrice 30’in portatif yapısı ve üstün özellikleri, arama-kurtarma başta olmak üzere birçok farklı sanayide zamansal ve operasyonel verimlilik sağlıyor. Zenmuse H20N sensörü ultra düşük ışıklarda dahi net manzaralar elde edilmesini sağlayor ve gece operasyonlarına ihtilal niteliğinde bir tecrübe getiriyor .Türkiye’ye getirdiğimiz bir başka eser olan filo idare yazılımı Flighthub 2 ise grupları, drone’lar, pilotlar ve toplanan tüm bilgiler ortasında senkronizasyon ve uyum sağlayor. Drone operasyonlarında iş akışını büsbütün otomatikleştiren güçlü bir istasyon olarak DJI Dock ise bu sistemin değerli bir kesimini oluşturuyor.” dedi.

DJI Enterprise MEA Satış Yöneticisi Jony Ji

Etkinlikte konuşan ve drone’ların arama-kurtarma faaliyetlerindeki kıymetinin altını çizen AKUT Arama Kurtarma Derneği İHA pilotları Türker Kuş ve Orhun Azizağaoğlu drone’lar ile operasyonların daha süratli ve tesirli bir formda yürütülmesine kolaylık sağladığını vurguladı. Arama-kurtarma operasyonlarında drone’ların kullanımına ait ayrıntıları paylaşan Türker Kuş, “AKUT Arama Kurtarma Derneği olarak kurulduğumuz günden bugüne pek çok sayıda arama-kurtarma operasyonu gerçekleştirdik. Gelişen teknoloji ile birlikte drone’ların hayatımıza girmesi arama-kurtarma faaliyetlerinde de son derece değer kazandı. Termal kameralı drone’lar, fazla sayıda çalışanla yapılan operasyonların bölge risklerine nazaran daha inançlı, daha sonuç odaklı olmasını sağladı. Operasyon müddetlerinin kısalması, arama alanının daha kolay taranması, gece operasyonlarında daha rahat ve inançlı hareket kabiliyeti ile hayatımıza pek çok kolaylık getirdi. Şu anda AKUT bünyesinde; ikisi termal olmak üzere 6 drone ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı 26 İHA pilotumuz var. Yeni çıkan teknolojileri yakından takip ediyor ve bu teknolojilerin arama-kurtarmada nasıl aktif kullanılabileceğini araştırıyoruz.” dedi.

DJI Enterprise’ın, sırt çantasına sığabilen yeni amiral gemisi drone eseri DJI Matrice 30, birden fazla yüksek performanslı sensörü tek bir kameraya entegre ediyor ve büsbütün baştan tasarlanmış bir uzaktan kumanda ile denetim ediliyor. M30 ve M30T olmak üzere iki farklı model ile gelen M30 serisi, 15 kilometreye varan menzili ile profesyonellerin yakın etraflarının ötesine uçmalarına ve üstün performans elde etmelerine imkan tanıyor.

Uçuş tecrübesini değerli ölçüde güzelleştiren yükseltilmiş Pilot 2 yazılımıyla güçlü profesyonel kullanımlar için çok daha fazla güç, dayanıklılık ve yetenek sunuyor. Kompakt boyutu, kolay taşınabilmesi ve süratli heyetimi DJI Matrice 30’u kurumsal kullanım için ülkü bir tahlil haline getiriyor.

DJI Matrice 30

M30 modeli, 5×~16× optik ve 200x dijital yakınlaştırma destekleyen 48 megapiksel 1/2″ CMOS sensörüne sahip zoom kamera, 12 megapiksel geniş açılı kamera, 8K fotoğraf ve 4K/30 FPS görüntü çözünürlüğü ve 1.200 metreye kadar objelerin kesin koordinatlarını veren lazer aralık ölçer içeriyor. M30T, ek olarak 640 x 512 piksel radyometrik termal kamerayı bünyesinde barındırıyor.

P55 standardında muhafaza ile şiddetli yağmur, rüzgar, kar, buz ve yüksek irtifa üzere kuvvetli şartlarda -20°C ila 50°C ortası sıcaklıklarda harikulâde bir performans sunuyor. Düşük ışık şartlarında da kullanılabilen DJI M30, yerleşik yedekleme sistemleri, acil durum inişi, sistem durum idaresi ve altı istikametli mahzur aşım sensörleriyle kuvvetli misyonların muvaffakiyetle tamamlanmasına imkan tanıyor.

Dört antenli OcuSync 3 irtibat sistemi sayesinde şiddetli çalışma ve karmaşık arazi şartlarında dahi çalışabiliyor. Öbür ticari drone’lardan farklı olarak açılması, toplanması ve taşınması kolay katlanabilir ve hafif bir dizayna sahip. Kendi kendini ısıtabilen TB30 pil tasarımı en az 400 şarj döngüsünü destekliyor ve 41 dakikalık bir uçuş müddetine imkan tanıyor. Akıllı BS30 şarj kutusu 30 dakikada yüzde 20’den yüzde 90’a ulaşabilen süratli pil şarj imkanı sağlıyor. Kendi kendine kilitleme sistemi sayesinde tek bir düğmeye basarak katlanabiliyor. Bu özellikler, DJI M30’u en süratli ve kolay kurulan yüksek performanslı DJI Enterprise drone haline getiriyor.

DJI Matrice 30

Cihazın uzaktan ve gözetimsiz operasyonlar için yeni bulut tabanlı DJI FlightHub 2 filo idaresi yazılımı ve DJI Dock ile meselesiz bir biçimde entegre olarak çeşitli kesimler verimlilik ve inovasyonlar getiriyor. Yeni DJI RC Plus uzaktan kumanda, profesyonel pilotların yüksek beklentilerini karşılıyor. DJI RC Plus, etkileyici bir parlaklık sayesinde pilotların daha fazla görsel bilgi görmesini sağlayan 7 inç genişliğinde yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. IP54 sertifikasına sahip DJI RC Plus, M30’da olduğu üzere şiddetli yağmurda kullanılabiliyor. DJI Enterprise’ın filo idare yazılımı olan DJI FlightHub 2, yer grupları, drone’lar, pilotlar ve toplanan tüm bilgiler ortasında senkronizasyon ve uyum sağlıyor. Büsbütün bulut tabanlı hale getirilen DJI FlightHub 2, artık uzaktan kumandanın yanı sıra bilgisayarlar, tabletler ve hatta taşınabilir aygıtlar üzere web tarayıcısı olan tüm aygıtlardan uçuş misyonu idaresine ve operasyonel görüntülemeye imkan tanıyor. Eser birebir vakitte gelişen durumlara süratle cevap verebilmelerine imkan tanıyan haritalama özelliklerini de destekliyor.

DJI, yeni M30 serisi ekosisteminin yanı sıra DJI M300 RTK drone için özel olarak tasarlanan Zenmuse H20N sensörünü de duyurdu. Zenmuse H20N, gece görüş kamerası, hibrit yakınlaştırma ve termal görüntüleme kamerası ve M300 RTK ile kullanılabilen lazer aralık ölçeri bir ortaya getirerek gece operasyonlarına ihtilal niteliğinde bir tecrübe getiriyor. Ultra düşük ışıklarda dahi net imajlar elde edilmesini sağlıyor. Arama ve kurtarma operasyoları ya da anında tanınma gerektiren acil durumlarda çıtayı yükseltiyor. 0,0001 lükse kadar düşük ışıklı ortamlarda azamî sonuç veren gece görüşü, 20x hibrit optik yakınlaştırma, 640 x 512 çözünürlüğe sahip termal görüntüleme kamerası, 2x8x optik zoom ve 1.200 metre menzilli lazer aralık ölçer özelliklerini bir ortaya getiriyor.

DJI’ın kurumsal kullanım alanında ihtilal yaratan yeni eserlere Bilkom teminatı ile Türkiye genelindeki yetkili satıcılardan ulaşılabiliyor.