İspanya’ya Fas sınırından göçmen akını

İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprağı olan ve özerk vilayet statüsünde bulunan Melilla’ya Fas sonundan 400’den fazla sistemsiz göçmen geçiş yapmaya çalıştı. Lokal hükümetten yapılan açıklamada, göçmen kümesinin lokal saatle 08.40’ta sondaki tel örgülere akın ettiği, en az 130 göçmenin hududu aşmayı başardığı tabir edildi.

Açıklamada, göçmenlerin Fas hududunda bulunan ve Çin mahallesi olarak isimlendirilen bölgedeki denetim noktasının giriş kapısını kırdığı, dikenli ter örgüden atlayarak Melilla’ya girdiği vurgulandı. Göçmen akınının “organize edilmiş bir olay” olduğu, birçoğunun Fas hudut vazifelilerinin geçişi önlemeye yönelik 2 saat süren uğraşlarına karşın İspanya topraklarına girdiği kaydedildi.

Avrupa’ya yasa dışı yollardan girmek isteyen Afrikalı göçmenler, sıklıkla Melilla ve Ceuta’yı kullanıyor
Öte yandan geçtiğimiz yıl İspanya’nın Kuzey Afrika’daki başka toprağı Ceuta (Sebte) kentine 17 Mayıs gecesi yaklaşık 5 bin Faslı göçmen yasa dışı yollardan giriş yapmıştı. İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska, 6 bin 500’den fazlasının geri gönderildiğini açıklamıştı. İspanyol yetkililer, Fas güvenlik güçlerini suçlarken, kelam konusu durum iki ülke ortasında tansiyona neden olmuştu.

Melilla ve Ceuta, Avrupa Birliği’nin Afrika ile tek kara sonunu oluşturmasıyla göçmenlerin tercih ettiği rota haline geliyor.