Bosna Hersek’te tansiyon yükseliyor

Bosna Hersek’te yolsuzlukla gayret ile seçim, yargı ve eğitim alanlarında ıslahat çalışmalarına katkı sunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı (AGİT) alan misyonu, “Ülkede siyasi durum hakikaten sıkıntı. Kışkırtıcı ve bölücü telaffuz Bosna Hersek’in ilerlemesine mahzur oluyor. Tüm önderler hakikaten yapan bir yaklaşım benimsemedikçe kriz sürecek” ihtarında bulundu.

EN ÖNEMLİ KRİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geçen hafta yaptığı “Sırp Cumhuriyeti idaresi devlet kurumlarına alternatif paralel yapılar kurmaya çalışıyor. Bosna 1995’ten bu yana en önemli kriziyle karşı karşıya” uyarısı üzerine alandaki gelişmeleri sorduğumuz misyon, “Devlet seviyesindeki kurumlardan çekilmeye yönelik tek taraflı teşebbüsler kabul edilemez. Bölücü ve kışkırtıcı telaffuzlar kullanan siyasetçiler seçmen kazanmak için endişe uyandırarak toplulukları sorumsuzca riske atıyor. Devlet kurumların işleyişini baltalayan siyasetçiler, bunu yaparken hem ülkenin hem de vatandaşların aleyhine çalışıyorlar. Olumsuz ve bölünmüş toplumsal iklimi körüklemenin tehlikeli sonuçları olabilir” dedi.

‘HER ŞEYE HAZIRIZ’

ABD’nin ikazının çabucak akabinde Alman hükümeti, Avrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) kapsamında Bosna Hersek’e asker göndereceğini açıkladı. Batı Balkanların istikrarına yönelik tasalar üzerine atılan bu adım ile birinci etapta 50 asker 2012’de ayrıldıkları bölgeye geri dönecek. EUFOR Sözcüsü Yüzbaşı Seamus Shannon, sıcak olay yaşanma riskine dair sorularımıza cevap vermekten kaçınarak, “Bosna Hersek’te yaşanabilecek her türlü gelişmeye reaksiyon vermeye hazır olduklarını” söyledi. İnançlı ve emniyetli bir ortam sağlaması için çalışmaya devam ettiklerini, Bosna Hersek hükümetini desteklediklerini ekledi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: İHTİLAFA MÜSAADE VEREMEYİZ

Tansiyonun arttığı bir periyotta Saraybosna’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bosna Hersek’te yeni bir ihtilafa müsaade veremeyiz. Herkesin bu hususta sorumlu davranması lazım” dedi. Evvelki günkü ziyareti kapsamında Çavuşoğlu, mevkidaşı Bisera Turkoviç ve Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Caferoviç ile görüştü. Çavuşoğlu geçen hafta da Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik ile İstanbul’da bir ortaya gelmişti. Dodik, “Bölücü telaffuzla barışı baltalamakla” suçlanıyor. ABD ve İngiltere halihazırda Dodik ve Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin kimi yöneticilerine yaptırım uyguluyor.