Stoltenberg: Bu savaş yıllarca sürebilir

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Stoltenberg, “Maliyetler yüksek olsa bile, yalnızca askeri dayanak için değil, birebir vakitte artan güç ve besin fiyatları nedeniyle de dayanak olmalıyız. Lakin bu, Ukraynalıların her gün birçok canla ödemek zorunda oldukları bedelle karşılaştırılamaz. Ve Putin bu savaştan, 2008’de Gürcistan ve 2014’te Kırım’ın işgalinden sonra yaptığı üzere devam edebileceği sonucunu çıkartırsa, o vakit çok daha yüksek bir bedel öderiz” dedi.

YARDIM PAKETİ

Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin gerçekçi olup olmadığı sorusuna ise “NATO müttefikleri Ukrayna’yı mali olarak insani yardımla ve son olarak askeri teçhizatla destekliyor. Ayrıyeten, Devlet Lideri Zelenski’yi davet ettiğim NATO tepesinde Ukrayna için kapsamlı bir yardım paketi kabul edilecek. Şimdilik husus, Putin’in acımasız işgaline karşı Ukrayna’nın varlığı için savaşmasına yardım etmektir“ formunda cevap verdi.

RUSYA VE ÇİN

NATO Genel Sekreteri, haziran sonunda Madrid’de yapılacak NATO tepesine değinirken dünyanın değişmesi halinde NATO’nun da değişeceğini kaydetti. Stoltenberg, “Dünya daha tehlikeli hale geldi. Rusya’nın artık bir ortak değil, güvenliğimiz, barış ve istikrar için bir tehdit olduğunu ilan edeceğiz. Çin de birinci sefer raporda yer alacak. Zira Çin’in yükselişi çıkarlarımıza, kıymetlerimize ve güvenliğimize meydan okuyor” dedi.