Esir düşen iki ABD’li savaşçı Rus basınında

Rusya’nın RT kanalı, iki eski ABD askeri Alex Drueke ve Andy Huynh’un Harkov bölgesindeki bir çatışma sırasında takımdan ayrıldığını, ormandan çıktıktan sonra bir köyde Rus devriyesine teslim olduklarını aktardı.

ANNESİNE BİLDİRİ GÖNDERDİ

RT’nin paylaştığı imajlarda annesine bildiri gönderen Alex Drueke, “Anne, yalnızca hayatta olduğumu bilmeni istiyorum. En kısa müddette konutta olmayı umuyorum. Benim için köpeğimiz Diesel’i sev. Seni seviyorum” dedi. Rus televizyonu ayrıyeten Drueke ve Huynh’un Rusça, “Ben savaşa karşıyım” dediği kısa görüntülerini yayınladı.

‘UKRAYNA’YA GİTMEYİN’

Drueke ve Huynh haricinde Ukrayna’ya giden Grady Kurpasi isimli üçüncü bir eski ABD askerinden de geçen haftadan bu yana haber alınamıyor. Cuma günü bahse ait bir açıklama yapan ABD Lideri Joe Biden, “Henüz nerede olduklarını bilmiyoruz lakin buradan tekrarlamak istiyorum: Amerikalılar şu anda Ukrayna’ya gitmemeli” demişti. Rus RT kanalı, Drueke ve Huynh’un Rus yanlısı ayrılıkçı Donbas bölgesinde bulunduklarını bildirdi. Ukrayna için savaşan iki Britanya vatandaşı da geçtiğimiz günlerde yakalanmış ve Rus ayrılıkçılar tarafından idam cezasına çarptırılmıştı.