Son dakika: Galatasaray’dan ayrılan Sofiane Feghouli’den Igor Tudor için çarpıcı sözler! Fatih Terim’in şampiyonluğu…

Galatasaray’ı Şubat 2017 – Aralık 2017 ortasında çalıştıran Igor Tudor, Fransa Ligue 1’in dev kulüplerinden Marsilya’nın yeni teknik yöneticisi oldu.

Galatasaray sonrası Udinese ve Hajduk Split’i çalıştırdıktan sonra Juventus’ta yardımcı antrenörlük yapan Tudor, geride kalan dönemi Hellas Verona’da geçirmişti. Verona’da bilhassa büyük kadrolara karşı aldığı sonuçlarla dikkat çeken Tudor, Jorge Sampaoli ile yollarını ayıran Marsilya’nın başına geçti.

FRANSIZLAR TUDOR’U FEGHOULI’YE SORDU

Fransa basınından SoFoot, Marsilya’nın yeni hocası Igor Tudor’u Galatasaray’da birlikte çalıştığı Cezayirli yıldız Sofiane Feghouli’ye sordu. Feghouli, 2017/18 döneminin başında Tudor’un isteğiyle Sarı-kırmızılı kadroya transfer olmuştu.

Galatasaray’da kontratı sona eren ve özgür kalan Sofiane Feghouli’nin Igor Tudor ile ilgili SoFoot’a verdiği dikkat cazibeli röportaj şu formda:

Galatasaray’daki Tudor devrini nasıl hatırlıyorsun? Güzel mi berbat mü?

Tudor çok güzel bir teknik adam. Daha fazla öz tenkit yaparsa en üst düzeye de çıkabilir. Kendini sorgulayacak biri olup olmadığını bilecek kadar düzgün tanımıyorum. Şayet bunu Marsilya’da başarırsa yeterli bir teknik yönetici olacaktır.

Tudor’un çok tutkulu olduğu, işine %300 kmotive biri olduğu söyleniyor. Bunu sen de söyleyebilir misin?

Kesinlikle. Ruhsal, fizikî ve taksiksel çalışmalarda çok titizdir ve işine ihtimam gösterir. Daima daha âlâ olmaya çalışır ve en kıymetlisi de kaybetmekten sahiden nefret eder. Onu birinci gördüğümde sonlarımızı zorlayacağını anlamıştım. Onunla birlikte kurulan kadro bizi şampiyonluğa götürecekti.

Çok ağır haftalar geçirdik. İdmanlarda 7-8 kilometre koşardık. Çok yüksek bir sayı ancak bu sayede maçlarda rakiplerimize yoğunluk ve fiziksellik olarak hakimlik kurduk. Oyuncu kalitesi de düşünüldüğünde bu çok büyük bir avantajdı.

Aurelien Chedjou, L’Equipe’e verdiği röportajda “Tudor bize o kadar acı çekeceğimizi söyledi ki, ‘Artık idman ve yatağınızdan diğer bir şey göremeyeceksiniz.’ dedi” formunda bahsediyor Tudor’dan. Sen de mi tıpkı düşünüyorsun?

Chedjou ile devirlerimiz biraz farklı. Tudor 2017 Şubat’ta kadroya gelmişti, bense 2017 yazında geldim. Chedjou’nun olduğu kadro, bir devrin sonuydu. Ben geldiğimde ise yeni bir Galatasaray vardı. Çok büyük yatırım yapıldı ve sağlam bir ekip kuruldu. Ben, Gomis, Denayer, Mariano, Belhanda… Kulüp için yeni bir başlangıçtı ve heyecan verici bir grup olmuştuk.

Tudor’da seni en çok etkileyen şey ne oldu?

Antrenmanları fizikî olarak en üst düzeydeydi. Taktiksel olarak da hafta hafta oyun planları hazırlardı. Oyuncularla münasebeti bazen hassas olabiliyordu. Bence oyunculara daha yakın, onların performanslarını optimize edecek bir asistana muhtaçlığı var.

Tudor çok mu katıydı?

İkili münasebetlerde çok şakacıdır. Herkese birebir biçimde hitap eder, ayrım yapmaz. Bazen idmanlarda konuştuğu oyuncunun zihniyetine nazaran yaklaşımında incelik göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Kimi oyuncular kimi haller karşısında rahatsız hissedebilir ve bu da tartışmalara yol açabilir. Geride kalan 5 yılda büyük tecrübe kazandığını düşünüyorum. İdmanlar farklıdır, yeterli bir dönem geçirmenin anahtarı ruhsal olarak taze kalmaktır. Marsilya çok güzel bir karar verdi. Tudor vizyonu olan güzel bir önder.

Takım bu incelik eksikliğinden etkilendi mi?

Pek çok yerli oyuncu, alışkın olmadıkları ve geçmiş yıllardan berbat alışkanlıklar edindikleri için idmanlarda külfet çekti. Oynamadıkları vakit da buna katlanmaları çok güç oldu. Tudor, idmanda pes eden yahut güzel çalışmayan bir oyuncuyu asla kabul etmedi. Toplu yahut topsuz, güçlü ve fizikî olarak üst düzey bir atlet olmak zorundaydınız.

Taktiksel anlayıştan bahsedelim: Tudor’un tek bir oyun sistemi mi var yoksa esnek mi?

Rakibi şaşırtmaktan çekinmez. Biz birçok vakit 4-1-4-1 oynadık lakin maç sırasında bu değişebiliyordu. Örneğin bir Fenerbahçe derbisinde farklı taktikle oynamıştık. Topu güzel kullanan, organize bir grup olduğumuzu görmüştüm. Rakiplerini güzel inceler ve ekibini uygun motive eder. Bundan sonrası da elindeki oyuncu kümesine bağlı.

Tudor’un Galatasaray’dan ayrılığını anlatır mısın?

Ayrılışını oyuncular olarak anlayamadık. Aralık ayının başlarındaydık ve önderin 3 puan gerisinde ikinci sıradaydık. Lakin Galatasaray’da medya baskısı ve söylentilerle perde gerisinde işler farklı oluyor. Organize olmuş kimi taraftarların ona reaksiyonu vardı ve idare de kamuoyunu dinlemek zorunda kaldı. Buna bir de içeride idmanlardan şad olmayan oyuncuları ekleyin… Sonuç ayrılık.

O dönem sonunda elde ettiğimiz şampiyonluk, Tudor’un yaptırdığı fizikî çalışmalar ve alınan oyuncuyların kalitesiyle geldi.

Sence Tudor Marsilya’da başarılı olabilir mi?

Galatasaray; Avrupa’da kupalar kazanmış, olağanüstü bir tarihi olan, Türkiye’nin en büyük kulübü. Fransa’da Türk futbolunu çok güzel bilmiyorlar. Türkiye’de 5 yıl yaşadım ve size şunu net olarak söyleyebilirim ki Marsilya’daki futbol tutkusu, Türkiye’deki dört büyük kulüptekiyle birebir düzeyde. Yani Tudor baskıya alıştın. Ayrıyeten PAOK’ta da çalıştı. Akdeniz insanıyla nasıl başa çıkacağını âlâ bilir.

SOFIANE FEGHOULI’NİN GALATASARAY KARİYERİ

Galatasaray’da 5 dönem forma giyen Feghouli, Sarı-kırmızılı formayı 161 maçta giyip 33 gol attı ve 31 asist yaptı. Galatasaray’da iki lig şampiyonluğu yaşayan Cezayirli yıldız, bir Türkiye Kupası ve bir de TFF Üstün Kupa kazandı.

GALATASARAY’IN 2017/18 DÖNEMİ ŞAMPİYONLUĞU

Sezona Igor Tudor ile başlayan Galatasaray, Hırvat teknik adamla yollarını ayırdıktan sonra Fatih Terim’i ekibin başına getirdi. ‘Nerede kalmıştık?’ diyerek 4. Galatasaray periyodunu açan Galatasaray, Fenerbahçöe, Beşiktaş, Başakşehir ve Trabzonspor ile girdiği şampiyonluk yarışını önde bitirmiş ve 21. şampiyonluğunu kazanmıştı.

IGOR TUDOR’UN GALATASARAY KARİYERİ

15 Şubat 2017’de Kardemir Karabükspor’dan Galatasaray’a gelen Tudor, 18 Aralık 2017’de ekipten ayrıldı. Galatasaray’ın başında 34 maça çıkan Hırvat teknik adam, 1.79 puan ortalaması tutturdu.