Koronavirüs alarmı yeniden… Çin’de kapanma kararı, Avrupa’da maskeleri tartışıyor

Tam da tatil dönemi açılmışken dünyanın pek çok ülkesinde koronavirüs hadiseleri korkutucu bir formda artmaya başladı. Yeni hadiselerin birden fazla Omicron’un alt varyantlarından BA.4 ile BA.5 kaynaklı. Pekala yaz ortasında yeni bir koronavirüs dalgası gelir mi? Ülkelerdeki son durum nedir?

ÇİN’DE KAPANMA KARARI

Koronavirüs dalgalanmasına dair tasa verici birinci haber Çin’den geldi. Çin’in 13 milyon şahsa mesken sahipliği yapan Xi’an kenti Pazartesi günü tümü Omicron BA.5.2 alt varyantından olan 18 Kovid enfeksiyonu kaydetti ve kısmen kapanma kararı verdi.

Avrupa’yı büsbütün tesiri altına alan alt varyantın Çin’de birinci kere ortaya çıktığı bildirildi. 18 olay, öteki ülkelere bakıldığı vakit çok büyük görünmese de aylardır ‘sıfır-kovid’ siyaseti kapsamında sıra dışı tedbirler alan ülke için önemli bir tasa kaynağı oldu.

İNGİLTERE’DE MASKELER GERİ Mİ DÖNÜYOR?

BA.4 ve BA.5 alt varyantın süratli yayılımı ile birlikte İngiltere’de koronavirüs olayları ve hastaneye yatışlar artmaya başladı. Ülkedeki uzmanlar kapalı ortamlarda maske takmanın tekrar başlatılması davetinde bulunuyor.

Hastaneler hadiselerdeki artışın önüne geçmek için maske ve toplumsal ara kuralını yine getirmeyi amaçlarken, İngiltere hükümeti gelişmeleri çok yakından izlediğini, fakat şimdi kısıtlamaları tekrar getirmeyi planlamadığını duyurdu.

AVRUPA ALARMA GEÇTİ

Avrupa’daki hadise artışının seyahat trafiğinin en ağır olduğu yaz devrine gelmesi telaşlara neden oldu. İngiliz Dailymail gazetesi ‘Yaz tatiliniz koronavirüs nedeni ile tehlikede mi’? başlığı ile verdiği haberinde insanların gittikleri ülkelerde sürpriz koronavirüs kısıtlamaları ile karşılaşabileceğini sav etti.

ALMANYA VE İTALYA’DA HADİSE SAYISI EN YÜKSEK SEVİYEDE

Almanya’da koronavirüs olayları iki ayın en yüksek düzeyinde. Enfeksiyonlar son iki haftada yüzde 49.7 arttı. Burada da yaygın varyantın BA.4 ile BA.5 olduğu belirtiliyor. Alman yetkililer şu an için bir paniğe gerek olmadığını vurgularken sonbaharda yeni tedbirlerin alınacağını duyurdular.

Ülkede şuan birden fazla tedbir kaldırılmış olsa da toplu taşıma araçlarında FFP2 tipi yüz maskelerinin kullanılması zarurî.

İtalya’daki durum da Almanya’dan farksız. Hadise sayıları son beş ayın en yüksek düzeyinde devam ediyor. 4 Temmuz’a kadar olan hafta içerisinde 1.293 kişinin testi olumlu çıktı ve hadise sayıları iki haftada yüzde 36.8 arttı. Ülkede toplu taşıma araçlarında maske zaruriliği sürerken hastalığa yakalananların en az bir hafta tecritte kalması koşul koşuluyor.

FRANSA’DA MASKE TARTIŞMALARI ALEVLENDİ

İspanya’da hadise sayısı son iki haftada yüzde 61,6 oranında artış gösterirken, olay sayısında yüzde 78,2 artış gösteren Fransa’da maske tartışmaları alevlendi. Fransa Sıhhat Bakanı zarurî olmasa da insanların kalabalık kapalı ortamlarda maske takmasının bir ‘vatandaşlık görevi’ olduğunu vurguladı.

EN SÜRATLİ YÜKSELİŞLERDEN BİRİSİ DE YUNANİSTAN’DA

Yunanistan, Avrupa’daki en yüksek enfeksiyon oranlarından birine sahip. Enfeksiyonlar son üç ayın doruğuna çıkmış durumda. Yunanistan Ulusal Halk Sıhhati Örgütü, enfeksiyonların Girit, İyonya ve Güney Ege adaları da dahil olmak üzere turistik noktalarda daha süratli arttığını belirtiyor. Ülkede toplu taşımada maske zaruriliği devam ediyor.

Yüzündeki maske ile harika kahramanlara benzetilen bebek

YENİ ZELLANDA MUHTEŞEM BEBEĞİ KONUŞUYOR

Dünyanın her yerinde olduğu üzere Yeni Zellanda’da da hadise sayıları artışa geçti. Air New Zealand uçuşunda yetişkin yüz maskesi takan bir bebeğin fotoğrafı ülkede viral hale geldi ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yeni Zelanda’da 12 yaşından büyük tüm yolcuların iç çizgi uçuşlarında yüz maskesi takması zarurî lakin görünen o ki aileler çocuklarını korumak ismine artık daha küçük çocuklara da maske takmaya başladı.

Yetişkin maskesine görmesi için açılan deliklerden bakan bebeğin fotoğrafı toplumsal medyada ‘süper bebek’ yorumlarına neden oldu. Kimileri kelam konusu kareyi şirin bulurken kimileri ise bunun ‘çocuk istismarı’ olduğunu öne sürdü.