Son dakika: Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’ten transfer, Riva, Florya, Bankalar Birliği açıklaması

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, Cumhuriyetin 100. yılına yakışır bir formda futbolda çaba etmek ve başarılı olmak için hazırlıklar yaptıklarını belirterek, “Eksiklerimizi gidermek için transferlerimize başlıyoruz. Seçim öncesinden beri çalışmalarımız vardı. Elimizden geleni yapacağız, hiç kaygı etmeyin. Çok hoş bir kadro kuracağız” dedi.

Galatasaray Lideri Dursun Özbek, Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirilen haziran ayı divan şurası toplantısında önümüzdeki periyot çalışmalarıyla ilgili sunum yaptı. Seçimden ötürü üyelere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Özbek, “Bu misyona layık olmak için arkadaşlarımızla elimizden geleni yapacağız. Seçim periyodu Galatasaray’ın özlediği üzere şölen, bayram havasında geçti. Bunun için de kıymetli kardeşim Eşref Bey’e de teşekkür ediyorum. Galatasaray’ın özlediği halde bir seçim yarışı oldu. Mazbatayı aldıktan sonra çabucak işe koyulduk. Birinci işimiz Anıtkabir’de, Cumhuriyetimizin kurucusu pahalı büyüğümüz, liderimizi Mustafa Kemal Atatürk’ü ziyarete gittik. Manevi huzurunda 100. yıla yakışır biçimde başarılı bir dönem geçireceğimizin kelamını verdik. Heyetlerimiz var. Bu heyetlerimizi ziyaret ettik. Futbol için bilhassa 100. yılda dayanılmaz bir rekabet var. Türkiye’de her kulüp 100. yılın ehemmiyetine binaen şampiyon olmak için elinden geleni yapıyor, transferlerini yapıyor. Biz de yeni bir takımız. Futbolu zirveden dizayn etmek için öncellikle daha evvel çalıştığım, Cenk kardeşimle kontrat yaptık. Futbol yöneticisi olarak onu kulübe getirdik. Hedefimiz futbolu 100. yılda, 100. yıla yakışır biçimde gayret etmek ve muvaffakiyet kazanmak üzere hazırlıyoruz. Bu mevzuda eksiklerimiz var. Eksiklerimizi gidermek için transferlerimize başlıyoruz. Seçim öncesinden beri çalışmalarımız vardı. Elimizden geleni yapacağız, hiç telaş etmeyin. Çok hoş bir grup kuracağız. Kombineler satışa çıktı. Localarımız var. İlginizi bekliyoruz. Ekonomik şartların bu türlü olduğu periyotta sizin ilginizin çok büyük değeri var” diye konuştu.

Ada konusu

Galatasaray Adası’nın tekrar eski toplumsal tesis olması için kelamları verdiklerini hatırlatan Lider Özbek, “Hemen işe başladık. Oradaki yapıyı tekrar bedene getirmek lazım. Adada bizim 1 parselimiz var. Ada 4 parsel. Öteki 3 parsel Ulusal Emlak’a ilişkin. Birinci temas ettiğim yer Ulusal Emlak’a oldu. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 1-2 gün sonra kelam konusu Ulusal Emlak’a ilişkin parsellerin 30 yıllığına Galatasaray’a irtifaklanması için kontratları hazırlanıyor. Hepinize müjdeli haberi vereceğim. Galatasaray Adası eskisi üzere dokunulabilir bir yer olmaktan çıkıyor. Ben hususta büyük dayanak veren Cumhurbaşkanımıza ve Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür gönderiyorum” formunda konuştu.

“Bu prangadan kurtulmak son derece olası”

Mali bağımsızlığın ehemmiyetine de değinen Dursun Özbek, “Dün Ziraat Bankası’nı ziyaret ettim. Genel müdüre, ‘Ben ve arkadaşlarım kararlıyız. Biz, sizle yapılan yapılandırma mutabakatından çıkmak istiyoruz’ dedim. ‘Nasıl çıkacaksınız’ dedi. Anlattık, şu projemiz var, zamanlaması bu türlü diye. Türk Lirası referans faizi var, Merkez Bankası’nın açıkladığı. Bu referans faizi sabit faiz değil. Bugünün şartlarında düşük gözükebilir. Ancak bu türlü yüksek enflasyonun seyrettiği yerde bir yere geldiği vakit bunun katlanması, 2-3 kata çıkması mümkün. Düşük faizle dediğiniz vakit bile senede 400 milyon TL faiz ödüyoruz. Arkadaşlarımla birlikte çok kararlıyım. Ben bu hesabı kapatacağım. Bu parayı Ziraat Bankası ve Denizbank’a ödeyeceğim ve bu mutabakattan çıkacağım. Bağımsızlık sözünün tam manası burada yatıyor. Bütün harcamalar Bankalar Birliği konsorsiyumun yetkilileri tarafından yapıyor. Kendi inisiyatifinizle bir hareketiniz yok. Bu tutum, davranış biçimi içinize siniyor mu? Hasebiyle kelam verdiğim üzere projelerimizle bir arada buradan çıkmak kolay. Tabloları açıklanmıştır. İlgili genel heyet yapacağız. Orada da göreceksiniz. Bu prangadan kurtulmak son derece olası” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Dursun Özbek ayrıyeten Riva, Kemerburgaz, Florya, Mecidiyeköy’deki bina ve spor salonu için yapacakları projeler hakkında da divan üyelerine bilgiler verdi.