İngiltere’den sonra Avustralya da mültecileri dijital takip altına alacak

Avustralya İçişleri Bakanı Clare O’Neil bahisle ilgili “Balıkçı taşıtları yalnızca balıkçılık için kullanılmalı, öbür bir işler için değil. Avustralya ve Sri Lanka’nın yakın çalışma alakası şu manaya gelir; her kimse bir bota binip Avustralya’ya yelken açmaya kalkarsa hudut yetkilileri tarafından tespit edilecek ve durdurulacaktır” dedi. Bakan O’Neal, dün Sri Lanka Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanı Douglas Devananda ile Balıkçılık Takip Merkezi’nin açılışını yaptı.

Avustralya ve Sri Lanka ortasında Hükümran Hudutlar Operasyonu olarak bilinen hudut güvenliği operasyonları kapsamında istihbarat paylaşımı, caydırıcılık, müdahale ve geri dönüş mevzularında güçlü ikili işbirliğine de dikkat çekildi.

İNGİLTERE MÜLTECİLERE ELEKTRONİK İZLEME AYGITI TAKACAK

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 15 Haziran’da, ülkeye yasa dışı gelen mültecilerin elektronik takip aygıtı takarak takibini sağlayan bir pilot program başlattığını duyurmuştu. Açıklamada “15 Haziran 2022’den itibaren 12 aylık bir pilot çalışma başlayacak ve elektronik izlemenin (EM) Birleşik Krallık’a gelerek sığınma talebinde bulunanlarla sistemli irtibatı geliştirmek ve sürdürmek için tesirli bir araç olup olmadığını test edecek” tabiri yer aldı. Elektronik izleme aygıtı, 18 yaş altındakilere, gebelere yahut yeni doğum yapmış 3 aylık annelere uygulanmayacağı belirtildi.