MSI Beta BIOS, Ryzen 5800X3D’ye Overclock Yeteneği Kazandırıyor

AMD, şimdi piyasaya çıkmadan Ryzen 7 5800X3D‘nin overclock dayanağından mahrum olacağını doğrulamıştı. Yonga üreticisi, CPU’nun tüm frekans ve çekirdek voltajıyla ilgili ayarlama seçeneklerini bloke etti. Sonuç olarak, 3D V-Cache teknolojili işlemciyi satın aldığınızda bu seçeneklerin hiçbirini anakart BIOS’unda göremeyeceksiniz.

Ne yazık ki bu tıpkı vakitte işlemciye düşük voltaj verme fırsatını da ortadan kaldırıyor. Bununla birlikte, piyasadaki birtakım AMD anakartlar, bildiğiniz üzere Ryzen 7 5800X3D’de BCLK’yi overclock etmenize müsaade veren harici bir saat üreteci ile birlikte geliyor. MSI forumlarındaki yönetici Svet’e nazaran, MEG X570 Unify için E7C35AMS sürümü Vcore offset, Precision Boost Overdrive (PBO) ve Curve Optimizer ayarlarının kilidini açtı. Forum kullanıcısına nazaran MSI, kullanıcıların Ryzen 7 5800X3D’ye overclock yapmalarını önermiyor.

1 – 2

Beta yazılımına ek olarak, MSI forum yöneticisi Ryzen 7 5800X3D’de yaptığı birtakım Cinebench R23 testlerinin ekran manzaralarını paylaştı. İnce ayardan bahsedilmemiş, lakin çok çekirdek performansında %4.7’lik bir fark var. Tek çekirdek performansı ise neredeyse birebir kalmış görünüyor.