Windows 11 Dosya Gezgini Sekmeler Özelliği RAM Tüketimini Düşürüyor

Sun Valley 2 (sürüm 22H2) ile birlikte sekmeler nihayet Belge Gezgini’ne geliyor. Bu yenilik günlük kullanıcı tecrübesini güzelleştirecek ve pencereler ortasında geçiş yapmak artık çok daha kolay olacak. Sekmelere ek olarak, Evrak Gezgini ayrıyeten yeni bir kenar çubuğu alıyor.

Öte yandan bu bilhassa birlikte RAM kullanımının düştüğü gözlemlendi. Örneğin Evrak Gezgini üzerinde yeni bir sekme açtığınızda, Belge Gezgini sürecinin bellek kullanımı çok küçük ölçülerde artacak. Eski halinde ise daha yüksek kaynak tüketimi yaşanıyordu. Şayet Windows üzerinde çok fazla pencere açarak çalışıyorsanız yahut bu türlü bir alışkanlığınız varsa sekme dayanağı epey kullanışlı olacak. Ayrıyeten sekmeleri açarak kaynak kullanımını azaltabilirsiniz.

Güncelleştirme etaplı olarak test kullanıcılarına ulaşıyor. Öte yandan Microsoft’un Belge Gezgini performansını uygunlaştırmak için farklı dokunuşlar yapmasını bekliyoruz. En yeterlisi ise sonbaharda genel kullanıma sunulduğunda herkes bu özelliği Windows 11 22H2 ile çabucak kullanmaya başlayabilecek.

Yukarıdaki ekran manzarasında görebileceğiniz üzere, penceredeki kenar çubuğu yenilenirken en çok kullandığınız dizinlere gitmek daha kolay olacak. Bu noktada sabitlenmiş ve sık kullanılan klasörlerin yanı sıra Windows’a entegre olan OneDrive bulut profillerine süratli erişim mümkün olacak.