Wimbledon’da Djokovic kortta bir canavarla karşılaşacak

Londra’da devam eden Wimbledon Tenis Turnuvası’na bu yıl damga vuran isim, Büyük Britanyalı Cameron Norrie oldu. Daha evvel 3. tipten öteye gidemediği grand slam turnuvalarında ismini birinci sefer yarı finale yazdıran dünya 12 numarası Norrie, Wimbledon yarı finalinde dünya 3 numarası Novak Djokovic’in rakibi oldu.

ACI DOLU DAKİKALAR

Norrie’nin sürpriz muvaffakiyetindeki en büyük etken kalp atışı ‘kırmızı bölge’de iken idman yaparak geçirdiği acı dolu dakikalar. Antrenör Facundo Lagones’e nazaran, çok fazla fitness yapan Norrie’nin kalbi, dakikada 200 vuruşla tenis oynamaya 6-7 dakika dayanabilir. Olağan bir insan buna en fazla 1,5 dakika dayanabilir ve ondan sonra bayılır. Vefat riskinin olduğu bu kalp atış suratı karşısında Norrie’nin böylesine sağlam olması, Novak Djokovic karşısında yapacakları konusunda herkesi heyecanlandırıyor.

NADAL YENiLMEDEN ELENDi

Diğer yarı finalde Rafael Nadal, Nick Kyrgios’la karşılaşacaktı. Karın kasında 7 santimlik yırtık çıkan son Roland Garros şampiyonu yıldız tenisçi, yarı final maçı öncesi Wimbledon’dan çekildiğini açıkladı. Bu ortada tek bayanlarda Ons Jabeur, Tatjana Maria’yı 6-2, 3-6 ve 6-1’lik setlerle, Elena Rybakina da Simona Halep’i 6-3’lük iki setle yendi.

BAZI ATLETLER NABIZLARINI KENDiLERi DENETİM EDER

Dünyanın en yeterli atletleri nabzı düşürme konusunda birer uzman gibiler. Olağanda dakikada 150-180 ortasında olan nabızları, yarış sırasında 200’ün üstüne çıkabiliyor. Olağan kaidelerde bir insan 250’ye geldiğinde ölüyor. Fakat vital kapasiteleri yüksek olduğu için, 30 saniye üzere kısa müddette olağana dönebiliyorlar. Hatta nabzı 40’a kadar düşürebiliyorlar.

UZMAN GÖRÜŞÜ: DR. DOĞAN OKŞEN (MEDİCAL PARK): EĞiTiMLi BiR BEDENİN DAYANIKLILIĞI ÇOK DAHA YÜKSEKTiR

Sporcular nasıl idman yapmaları gerektiğini bulmanın bir yolu olarak azamî kalp atış suratını kullanırlar. En yaygın bilinen; kişinin yaşını 220’den çıkarmak ve kestirimi azamî kalp atış suratını bulmaktır. Bu sayı kalbinizin 1 dakikada inançlı bir biçimde ulaşabileceği en fazla atış sayısını temsil eder. Profesyonel atletlerde, kalp kaslarında kalınlaşma ve kalpteki büyümeye bağlı istirahat sırasında nabız başka insanlara oranla daha düşük olma eğilimindedir. Eğitimli ve antrenmanlı bir beden nabzın yavaşlaması ve hızlanmasına rağmen daha yüksek tolerasyona sahiptir.