Ukrayna’dan Yılan Adası’na gece yarısı operasyonu! Uydu görüntüleri ortaya çıktı…

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı işgalin birinci günlerinde tanınan olan ‘Yılan Adası’ bugünlerde yine savaşın en çok konuşulan bahislerinden birisi haline geldi.

UKRAYNA’DAN GECE YARISI OPERASYON

100 dönümlük Yılan Adası, Ukrayna’nın Karadeniz’deki güney kıyı şeridinden yaklaşık 80 mil uzakta. Ve savaşın her iki tarafı için de stratejik kıymete sahip. Rusya savaşın birinci günlerinde adayı eline geçirdi ve şimdiye kadar büyük ölçüde elinde tutmayı başardı. Lakin Ukrayna Ordusu adayı ele geçirmek için dün ani bir gece operasyonu düzenledi.

RUSYA PÜSKÜRTTÜK’ DEDİ, UYDU MANZARALARI ORTAYA ÇIKTI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusunun Karadeniz’deki Yılan Adası’nı operasyon düzenlediğini doğruladı lakin Rus ordusunun saldırıyı püskürttüğünü tez etti. 

Ukrayna’nın yayınladığı görüntülerde savaş uçaklarının ada üzerindeki amaçları vurduğu görülüyor

BÜYÜK BİR ZAFER KAZANDIK

Rusya her ne kadar Ukrayna askeri birliklerinin adaya çıkarma yapmaktan vazgeçtiğini sav etse de, Ukrayna Güney Harekat Komutanlığı, Rus garnizonuna yaptıkları akın ile Karadeniz’de büyük bir zafer kazandıklarını ve Rus birliklerinin büyük kayıplarla karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

Yılan Adası’nın uydu görüntüleri

Adadan bugün gelen uydu manzaraları de Kiev’in açıklamalarını doğrular nitelikte. Maxar’ın yayınladığı uydu imgeleri adadaki geniş yıkımı gözler önüne serdi.

Ukrayna Ordusu geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklama ile Karadeniz’de Rusya’ya ilişkin mühimmat, silah ve asker taşıyan geminin füzelerle vurulduğunu duyurmuştu. Ukrayna Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Rus gemisinde “TOR” hava savunma füze sisteminin bulunduğuna dikkat çekildi.

SAVAŞIN BİRİNCİ GÜNLERİNDE MEŞHUR OLMUŞTU

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı akınların birinci günlerinde Yılan Adası’nı çevreleyen Rus askerleri, adada vazifeli 13 Ukraynalı askere “teslim olun” daveti yapmıştı.

Roman Gribov isimli asker ise eline aldığı telsizle Rus askerlerine teslim olmayacaklarını tabir etmişti.

Rus askerler hiç beklemediği kadar sert bir karşılık almıştı: Küfürlü bir “Defolun gidin!”

Bunun üzerine adaya taarruzda bulunan Ruslar, 13 askeri esir almıştı.

Yılan Adası’nda yaşanan olaylar savaşın devam etmesiyle birlikte adeta Ukrayna’daki Rus işgalinin sembollerinden bir haline gelmiş, Ukrayna hükümeti bu askerlere cüret madalyası takmakla yetinmemiş ve olay anını ölümsüzleştiren pullar basmıştı.