Türkiye’de artık yabancı hakemler de maç yönetebilecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) İdare Heyeti, hakemlik ve gözlemcilik yapısına ait kıymetli kararlar aldı. ‘Hakemler ve gözlemcilerin ulusal ve memleketler arası rekabette daha güzel düzeylere ulaşması amacıyla’ alındığı belirtilen 9 unsurluk kararlar şöyle:

1- FUTBOL İDARE SİSTEMİ YERİNE HAKEM ATAMA SİSTEMİ GELİYOR

İspanya ve Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek yeni kuşak teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecek.

2- SAHA VE VAR HAKEMLERİ TAKIMLARI AYRILACAK

Saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacak. Hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacak.

3- STADYUMDA VE RİVA’DA İKİ BAŞKA GÖZLEMCİ

Gözlemci atamalarında da yeni kuşak teknoloji ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak. Üstün Lig’de, statta misyonlu gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci, TFF’nin Riva’daki tesislerinde birinci sefer oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına misyon yapacak. Odadaki gözlemci maçı TV’den izleyip not verecek. Kamerayla takip edilecek odada gözlemcinin telefonu olmayacak. Her iki gözlemci de notlarını sayısal olarak verecek ve birbirlerinden haberleri olmayacak. Notlar ortasında büyük fark olursa MHK Lideri maçı izleyecek ve liderin vereceği nota hangisi uzaksa, o gözlemci ceza alacak. Gözlemci raporları kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir halde paylaşılmayacak.

4- HAKEM VE GÖZLEMCİ KLASMANLARI ŞİMDİLİK BİREBİR KALACAK

Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası finalleri periyodunda verilecek olan Muhteşem Lig’in devre ortasında oluşturulması hedefleniyor. Bu müddete kadar, klasman değişimleri yapılmadan mevcut hakem ve gözlemci takımları ile devam edilecek.

5- GERÇEK DİYALOG KURMA VE DAVRANIŞ DERSİ VERİLECEK

Hakem ve gözlemcilerin, bilimsel bilgi ve kurallara nazaran belirlenmiş metotlarla performanslarını geliştirmek ve gelişimlerini ölçmek için bir üniversite ile iş birliği yapılacak. Hakemler, futbolcularla nasıl diyalog kurulması ve onlara davranmaları gerektiği konusunda eğitim alacak. İki psikolog da daima olarak TFF’nin Riva’daki tesislerinde misyon yaparak hakemlere bu bahislerde danışmanlık yaparak yol gösterecek.

6- PSİKOTEKNİK TESTLER UYGULANACAK

Hakem ve gözlemcilere uygulanan testler gözden geçirilerek; gelişim ve seçici dikkat seviyesi, manaya ve kıymetlendirme, sürat ve ara algılama, görüş açısı ve uyum, determinasyon, görsel seçicilik üzere testler içeren ek psikoteknik testlerin uygulanmasına karar verildi. Kelam konusu testler İstanbul Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecek.

7- UEFA ÜLKELERİYLE HAKEM DEĞİŞİMİ

UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın değerli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılacak. Bu kapsamda Muhteşem Lig’de maç yöneten UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin Avrupa’nın değerli liglerinde vazife alması ve birebir liglerin UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerinin de birebir biçimde karşılıklılık temeliyle misyon alması kararlaştırıldı.

8- YABANCI EĞİTMEN GETİRİLECEK

2022-23 dönemi için memleketler arası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile mutabakat yapılacak.

9- TEMSİLCİLERE DE ÖZEL EĞİTİM

Hakem ve gözlemcilerin tabi tutulacağı gelişim ve psikoteknik testler, temsilcilere de uygulanacak

SABRİ ÇELİK BAŞKANLIĞINDAKİ YENİ MHK AÇIKLANDI

Türkiye Futbol Federasyonu, Sabri Çelik başkanlığındaki yeni Merkez Hakem Kurulu’nu (MHK) dün açıkladı. Dördüncü defa başkanlık vazifesine getiren Çelik’in yeni MHK’sı şu isimlerden oluştu: Murat Ilgaz, Aynur Aysun Akar, Baki Tuncay Akkın, Ahmet İbanoğlu, Aytekin Durmaz, Recep Sürhat Müniroğlu, İsmail Köse, Bülent Gökçü.

MHK TARİHİNİN BİRİNCİ BAYAN ÜYESİ AYNUR AYSUN AKAR

Yönetiminde iki bayan üyeye (Nüket Küçükel Ezberci, İdil Karademirlidağ Suher) yer vererek Türkiye’de bir birincisi gerçekleştiren TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, Merkez Hakem Kurulu’nda da (MHK) bir bayanı görevlendirdi. Gaziantep Vilayet Hakem Heyeti Lideri Aynur Aysun Akar, MHK’ya seçildi.