TikTok’taki meydan okuma can aldı! Aileler şirkete dava açıyor  

Sekiz ve dokuz yaşındaki iki kız çocuğu, geçen yıl TikTok’ta viral olan ve çok sayıda çocuğun hayatına mal olan bir ‘bayılma mücadelesine’ katılırken öldü.

Aileler ise açtıkları davada çocuklarının vefatlarından uygulamanın ‘tehlikeli’ algoritmalarının sorumlu olduğunu argüman ediyor.

Salı günü Los Angeles’ta açılan davaya nazaran, meydan okuma, kullanıcıları bayılana kadar kendilerini boğmaya teşvik etti. Ailelerin şirketten ne kadar tazminat talep ettikleri belgisiz. Lakin davanın kesinlikle heyet önünde gerçekleştirilmesini istiyorlar.

Nylah Anderson, TikTok yüzünden hayatını kaybeden sayısız çocuktan biri oldu

AİLELER ŞİKÂYET ETTİ

Aileler, platformun ‘tehlikeli’ algoritmasının kasıtlı olarak ve tekrar tekrar çocukların ekranlarına meydan okuma görüntülerini ittiğini ve sonuçta canlarına mal olan bu yarışa katılmaya teşvik ettiğini argüman ediyor.

Sosyal medya bağımlılığı ve istismarından ziyan gören çocukların ebeveynleri için yasal bir kuruluş olan Toplumsal Medya Mağdurları Hukuk Merkezi’nin (SMVLC) kurucu avukatı Matthew P Bergman, “TikTok’un bu iki genç kıza ölümcül içerik göndermekten sorumlu tutulması gerekiyor” dedi.

Aile avukatlarının açıklamasında şu sözler yer aldı: “TikTok, tehlikeli olduğunu bildiği ve kullanıcılarının vefatıyla sonuçlanabilecek tehlikeli içeriği zorlayan ve küçük yaştakilerin önüne getiren algoritmaları kasıtlı olarak tasarlamak için milyarlarca dolar yatırım yaptı.”

Ailelerin yaptığı şikâyete nazaran, Teksaslı sekiz yaşındaki Lalani Erika Renee Walton, polisin “TikTok’un “bayılma mücadelesine” girişmenin direkt bir sonucu olarak belirlediği 15 Temmuz 2021’de öldü.

12 yaşındaki Joshua Haileyesus da geçen yıl birebir meydan okuma yüzünden beyin mevti gerçekleştikten 19 gün sonra hayat uğraşını kaybederek öldü

BİR TELEFONLA BAĞIMLI OLDULAR

Şikâyette, Lalani’nin Nisan 2021’de sekizinci doğum günü için bir telefon aldığı ve ‘hızlı bir biçimde TikTok görüntülerini izlemeye bağımlı hale geldiği’ belirtildi. TikTok’ta ünlü olma umuduyla sık sık müzik söyleyip dans ettiği görüntülerini yayınladı.

Ailesi ayrıyeten “Blackout Challenge yaparken bir görüntüsünü yayınlarsa ünlü olacağına inanıyordu ve bu yüzden denemeye karar verdi. Lalani o sırada sekiz yaşındaydı ve TikTok’un onu yapmaya teşvik ettiği şeyin tehlikeli tabiatını takdir etmedi yahut anlamadı.” kelamlarını kullandı.

Davada ismi geçen öbür kurban, yedi yaşındayken bir telefon alan ve TikTok’ta dans görüntüleri yayınlama konusunda ‘yavaş yavaş takıntılı hale gelen’ ve uygulamaya ‘bağımlı’ hale gelen dokuz yaşındaki Arriani Jaileen Arroyo idi.

TikTok’a yöneltilen suçlama çok büyük

ŞİRKET BİLEREK YAPIYOR İDDİASI

26 Şubat 2021’de Arroyo, beş yaşındaki erkek kardeşi tarafından bulunduğunda nefes almıyordu ve hayata döndürülemedi.

Dava, TikTok’un algoritmasının ziyanlı içeriği desteklediğini, uygulamada reşit olmayan kullanıcılara müsaade verdiğini ve kullanıcıları yahut yasal vasilerini uygulamanın bağımlılık yapan tabiatı konusunda uyarmadığını tez ediyor.

Bu, ‘bayılma meydan okuması’ nedeniyle şirkete karşı açılan birinci dava değil. Mayıs ayında bu tehlikeli gayrete katıldıktan sonra boğularak ölen 10 yaşındaki bir kızın annesi, TikTok  ve ana şirketi ByteDance’e haksız mevt gerekçeli bir dava açtı.