Tarihin en sürpriz finali: Jabeur-Rybakina

Madrid Açık’ta şampiyon olan Tunuslu Ons Jabeur, WTA 1000 turnuvası kazanan birinci Afrikalı tenisçi olarak tarihe geçmişti. Yalnızca ülkesinde değil tüm Arap ülkelerinde bu kategoride kazanan birinci tenisçi olan Jabeur, harikulade bir muvaffakiyete daha imza atıp Wimbledon finaline yükseldi. Yarı finalde Tatjana Maria’yı 6-2, 3-6 ve 6-1’le geçip finale ulaşan birinci Arap ve birinci Afrikalı bayan olarak tüm kıtanın gururu olan Jabeur, birebir vakitte tenisi Tunus’a, Afrika’ya ve Araplar’a yardım etmek için bir platform olarak görüyor.

Asla yapamayacağımı düşündüm

Kortta bitmek bilmeyen gücü, tesirli forehand’leri ve dropshot’larıyla dikkat çeken Jabeur, finali kazanması halinde dünya 1 numarasına ismini yazdırmaya çok yakın. Geçen yıl burada kullandığı raketi ülkesi için açık artırmaya çıkaran tenisçi final hakkında şunları söylüyor: “Yıllarca süren fedakarlıkların akabinde gerçekleşen bir hayal. Asla pes etme ve her vakit yapabileceğine inan. Palavra söylemeyeceğim, tahminen asla başaramayacağımı ya da asla slam şampiyonluğu ya da slam finali yapamayacağımı düşündüm. Tenis zordur, bazen her hafta oynadığınızda ve tahminen her hafta kaybettiğinizde. Bu şahane bir his.

Rybakina, Kazakistan’ın gururu

Oyunu öğrenen bir çocukken bir çim kort bile görmeyen ve en büyük hayali Fransa Açık’ı kazanmak olan Jabeur, artık Wimbledon’ı kazanmaya bir adım uzakta. Kendinize güvendiğinizde ve hayatınızda bir maksat belirlediğinizde ona ulaşabileceğinize dair bir ileti gönderen tenisçi Afrika ve Asya’da gençlerin idolü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Jabeur bugün Elena Rybakina ile karşı karşıya gelecek. 23 yaşındaki rakibi de, Kazakistan’dan Grand Slam kazanan birinci oyuncu olmaya çalışacak.