Sürgündeki Rus oligark açıkladı… İşte Putin’in Ukrayna’dan sonraki hedefi

Rusya-Ukrayna savaşı can almaya devam ederken Rusya önderi Putin ile ilgili dikkat çeken bir sav geldi.

Donbas’ın kontörlünü sağlamak için neredeyse tüm gücü ile Ukrayna’nın doğusuna saldıran Rus birlikleri Ukrayna güçlerini geri itmeye devam ederken sürgündeki Rus oligark Mikhail Hodorkovski, bundan sonraki sürece dair çarpıcı argümanlarda bulundu.

Financial Times’a konuşan Hodorkovski, Putin’in Ukrayna işgalinin muvaffakiyete ulaşması durumunda sıradaki maksadının ne olacağını açıkladı.

‘UKRAYNA’DAN SONRAKİ MAKSAT NATO’

Bir devir Rusya’nın en varlıklı insanı olan Hodorkovski ülkedeki iç problemlere tahlil bulmak ismine Putin’in NATO ile bir savaş başlatabileceği ihtarında bulundu.

Hodorkovski, Putin’in Donbas bölgesini ele geçirme maksadına ulaşması halinde batı ile olan çatışmanın tırmanması tehdidinin önemli olduğunun altını çizdi.

NATO’DAN DİKKAT ÇEKEN UYARI

Hodorkovski’nin ikazının NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Ukrayna savaşı açıklamasının çabucak akabinde gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Dün Alman medyasında konuşan Stoltenberg, açıklamasında şu sözlere yer vermişti;

‘Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile yalnızca askeri takviye için değil, artan güç ve besin fiyatları nedeniyle de Ukrayna’ya takviye vermeliyiz.’

Ukrayna ordusuna yapılan son teknoloji silah tedarikinin bilhassa Donbas bölgesini Rus denetiminden kurtarmaya yardımcı olabileceğinin altını çizen Genel Sekreter, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, ay sonunda İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi’nde, Ukrayna için bir yardım paketi üzerinde mutabakata varılmasının beklendiğini söylemişti.

İNGİLİZ KUMANDANDAN 3. DÜNYA SAVAŞI UYARISI

Öte yandan İngiliz ordusunun yeni Genelkurmay Lideri General Sir Patrick Sanders İngiliz askerlere ‘Avrupa’da savaşmaya hazır olun’ iletisi verdi.

Sanders, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ‘yeni bir güvensizlik çağına’ yol açtığının altını çizdiği açıklamasında şu sözlere yer verdi;

‘Artık müttefiklerimizle birlikte savaşabilecek ve savaşta Rusya’yı yenebilecek bir Ordu oluşturmak için bir mecburilik var.’

DENİZAŞIRI OPERASYON SÖZÜ!

Daha evvel Kuzey İrlanda, Kosova, Irak ve Afganistan’daki operasyonlarda komutanlık yapan 56 yaşındaki Sanders, ‘Orduyu bir kere daha Avrupa’da savaşmaya hazırlaması gereken nesiliz’ dedi.

İngiliz kumandan Orduyu modernize etme planlarını hızlandırma ve krizlere daha süratli karşılık vermek ismine denizaşırı ülkelere daha sık konuşlanma kelamı verdi.

Ülke basını Sanders’ın ikazının Genelkurmay Lideri olduktan sonra yaptığı birinci açıklama olduğuna dikkat çekti.

Rusya’da eski bir petrol hükümdarı olan Mikhail Hodorkovski 2003 yılına kadar Rusya’nın en güçlü adamı olarak kabul ediliyordu.

Siyasi nedenlerle Putin’le ortası açılan oligark mali suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve 9 yıl mahpusa mahkum edildi.

2013 yılında hapishaneden çıkan Hodorkovski o tarihten beri Kremlin ve Putin’e yaptığı tenkitlerle dikkat çekiyor.

Rus oligark 2015 yılından beri İngiltere’nin başşehri Londra’da yaşıyor.