Son Dakika: Sabri Çelik MHK Başkanı oldu! Kritik hakem kararı…

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti, Merkez Hakem Şurası Lideri olarak Sabri Çelik’in seçildiğini resmen açıkladı.

Yapılan toplantıda Merkez Hakem Şurası belirlendi ve hakemlik yapısına ait çeşitli kararlar alındı. Saha ve VAR hakemi takımlarının ayrılacağı belirtildi. Saha hakemleri VAR’da, VAR hakemleri ise alanda vazife yapamayacak.

4. DEFA GÖREVDE

Sabri Çelik, 4. kere Merkez Hakem Heyeti Lideri olarak iş başı yapacak. Çelik daha evvel 2004-2005, 2019 ve geçen dönem MHK Lideri olarak misyon yapmıştı.

İŞTE O AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti, yaptığı toplantıda Merkez Hakem Heyeti’ni belirledi ve hakemlik yapısına ait çeşitli kararlar aldı.  

Sabri Çelik başkanlığında oluşturulan Merkez Hakem Konseyi şöyle: 

1. SABRİ ÇELİK (BAŞKAN)
2. MURAT  ILGAZ
3. AYNUR AYSUN AKAR
4. BAKİ TUNCAY AKKIN
5. AHMET İBANOĞLU
6. AYTEKİN DURMAZ
7. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
8. İSMAİL KÖSE
9. BÜLENT GÖKÇÜ

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Şurası’nın, Hakemlik, Gözlemcilik ve Temsilcilik yapılarıyla ilgili çalışmalar kapsamında yeni dönemde uygulanmak üzere; Hakemlerimiz ve Gözlemcilerimizin ulusal ve memleketler arası rekabette daha güzel düzeylere ulaşması maksadıyla aldığı kararlar şu formdadır:

1. Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen ve İspanya ile Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek bu dönemde birinci sefer yeni jenerasyon teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecektir.

2. 2022-2023 dönemi ile birlikte, saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. Bu kapsamda VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacaktır.

Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacaktır.

3. Gözlemci atamalarında da, Hakemlik ve Gözlemcilik yapısına ait çalışmalar kapsamında yararlanılacak olan yeni kuşak teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve tekrar düzenlenen kriterlerle oluşturulan sayısal gözlemci raporu kullanılacaktır.

Spor Toto Harika Lig’de, stadyumda misyonlu gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci kere oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına vazife yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecektir.

Gözlemci raporları, UEFA Hakem Konvansiyonu gereği olarak kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir formda paylaşılmayacaktır.

4. Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası finalleri devrinde verilecek olan Muhteşem Lig’in devre ortasında oluşturulması hedeflenmektedir. Bu müddete kadar, klasman değişimleri yapılmadan mevcut hakem ve gözlemci takımları ile devam edilmesine karar verilmiştir.

5. 2022-2023 Dönemi için milletlerarası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile mutabakat kararı alınmıştır.

6. UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın kıymetli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Spor Toto Harika Lig’de vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın değerli liglerinde misyon alması, bununla birlikte tekrar çalışma yapılacak Avrupa liglerinde vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de tıpkı biçimde karşılıklılık aslıyla misyon alması kararlaştırılmıştır.

7. Mevcut hakem ve gözlemcilere uygulanan testler gözden geçirilmiş olup; gelişim ve seçici dikkat seviyesi, manaya ve kıymetlendirme, sürat ve uzaklık algılama, görüş açısı ve uyum, determinasyon, görsel seçicilik üzere testler içeren ek psikoteknik testlerin uygulanması için karar verilmiştir. Bu testler İstanbul Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecektir.

8. Hakem ve gözlemcilerin, bilimsel bilgi ve kurallara nazaran belirlenmiş metotlarla performanslarını geliştirmek ve gelişimlerini ölçmek için bir üniversite ile iş birliği yapılması kararı alınmıştır.

9. Yine Temsilcilik sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TFF İdare Heyeti, Hakemlik ve Gözlemcilik sisteminde kullanılacak yeni kuşak teknolojiyle birlikte, mevcut testlere ilaveten gelişim ve psikoteknik testler içeren testler kullanılarak, Temsilcilik yapısıyla ilgili eğitim çalışmalarına başlama kararı almıştır.

Kamuoyunun bilgilerine hürmetle sunarız.