Samsung, Akıllı Telefon Üretimini Azaltıyor

Samsung, akıllı telefon satışlarında yaşanan düşüş nedeniyle yeni aygıtlarının üretim hacmini değerli ölçüde küçültüyor.

COVID-19 pandemisi ile başlayan karantina süreçleri ile birlikte şahit olunan tüketici harcama çılgınlığı yavaş yavaş sona ermeye başlamış üzere gözüküyor. Dünyanın dört bir yanındaki finans uzmanları, global bir sakinlik öngörmekte. Bu duruma paralel olarak, akıllı telefon pazarı da ekonomik bir gerileme devrine hazırlanmaya başladı. Global akıllı telefon pazarının en değerli isimlerinden olan Samsung da akıllı telefon üretimini azaltmış üzere görünüyor.

Samsung, cep telefonu satışlarının yılın ikinci yarısında sabit kalmasını yahut tek haneli büyüme elde etmesini beklediğini sav etmişti. Lakin durum bu savdan farklı bir seyirde ilerliyor diyebiliriz. Vietnam’daki akıllı telefon üretim planlarında işleyiş farklı seyrediyor. Reuters’in özel bir raporu, Samsung’un Thai Nguyen’deki akıllı telefon fabrikasında yeni aygıtlarının üretimini durdurduğunu sav ediyor. O denli ki, bu fabrika her yıl 100 milyon adet telefon üretimi gerçekleştiriyordu.

Bahsi geçen fabrikada çalışan kimi çalışanlar, fabrikada yer alan birtakım üretim sınırlarının haftada altı günlük çalışma planından haftada üç günlük bir çalışma programına geçtiğini sav etti. Reuters’in görüştüğü Vietnam’daki çabucak hemen tüm fabrika çalışanları, işlerin hiç de düzgün olmadığını sav ediyor. Geçen yıl bu vakitler, akıllı telefon üretiminin dorukta olduğu bildirilmişti. Fakat işler artık daha farklı görünüyor. Birtakım personeller, akıllı telefon üretiminin hiç bu kadar düşük olmadığını da belirtiyor.

Son olarak bu durumun, global akıllı telefon tedariki konusunda nasıl bir tesir yaratacağını önümüzdeki günlerde göreceğimizi belirtelim.