Rıza Çalımbay: Fajr, Kayode ve Konate’nin yerini dolduracağız

Geçtiğimiz dönem Türkiye Kupası’nı müzesine götürerek büyük muvaffakiyet yakalayan ve üst üste 3’üncü defa Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek Demir Küme Sivasspor’da teknik yönetici İstek Çalımbay, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

Tüm gruplara sağlıklı bir dönem geçirmesi temennisinde bulunan İstek Çalımbay, “Her şeyden evvel bütün ekiplere muvaffakiyetler diliyorum. Sağlıklı, keyifli bir halde ligimizi tamamlarız. İnşallah sakatlıklar, hastalıklar, makus günler görmeyiz. Bizim tek hedefimiz, moralli biçimde başlamak istiyoruz. Birinci maçımız kendi alanımızda. Ondan bir hafta evvel Harika Kupa maçı oynayacağız. Buradaki tek problemimiz destek. Giden arkadaşlarımızın yerine destekleri bir an evvel yapmak istiyoruz. Birinci maçlarda kimse kimseyi tanımıyor. Şu anda her grup transfer yapıyor, değişiklikler oluyor. Antrenörler değişiyor. Yepisyeni bir halde oluyor. Buradaki en değerli şey taraftar dayanağı. Taraftarımızın büyük takviyesiyle inşallah birinci maçımızı kazanacağız” tabirlerini kullandı.

“FAYÇAL, KAYODE VE KONATE’NİN YERİNE ALACAĞIMIZ OYUNCULAR VAR”

Transfer çalışmalarının devam ettiğini söyleyen deneyimli teknik adam, “Biz listeyi idaremize verdik. İstediğimiz mevkilerin ve oyuncuların isimlerini ilettik. Şu anda idare uğraşıyor lakin doğal ki kolay değil. Biz mesela Ahmet’in yerine Göztepe’den Murat’ı aldık. Robin Yalçın’ı aldık. Her yerde oynatabileceğimiz, kaliteli bir oyuncu. Bir nebze aldık yani. Fayçal’ın, Kayode’nin ve Konate’nin yerine alacağımız oyuncular var. Onları da bir an evvel alırsak, o vakit bir problemimiz olmayacak” halinde konuştu.

“SALİH VE OĞUZHAN İLE GÖRÜŞMEDİK, YALNIZCA BEN İTİMAT İLE GÖRÜŞTÜM”

Transfer devrinde ismi kırmızı-beyazlı takımla anılan Salih Uçan ve Oğuzhan Özyakup için teşebbüste bulunmadıklarını lisana getiren Çalımbay, “Hiçbiriyle görüşmedik. Yalnızca ben İnanç ile görüştüm. O da esasen Beşiktaş ile anlaşamamış. Bizim alma isteğimizin nedeni, Güven’in Beşiktaş ile mutabakatı, bizim de onu kiralık almamızdı. O denli bir niyetimiz vardı. Ceyhun Karı ile görüştüm. Onlar da daha anlaşamamışlar. O yüzden o denli bir durum şu anda yok” sözlerini kullandı.

“TRANSFERLERİMİZİN BİR AN EVVEL GELMESİ LAZIM”

Geçtiğimiz dönem hem lig hem de Avrupa’da çaba ederken sorun yaşadıklarını, bunun nedeninin ise dönemi erken açmaları olduğunu lisana getiren İstek Çalımbay, “Transferlerimizin bir an evvel gelmesi lazım. Geçen dönem biz biraz dert yaşadık. 3 yıldır Avrupa’ya gidiyoruz. Ondan evvel hiç yaşamadık. Neden kasvet yaşadık? Çok erken başladık. Ondan evvel erken başlamamıştık. Bu sene de erken başlamıyoruz. Trabzonspor ile birlikte ayın 15’inde, 16’sında durumumuz aşikâr olacak. Rakimiz de ağustosun başında belirli olacak. Onun için vaktimiz var. Daha dikkatli olacağız. Anadolu kadrolarının muhakkak bir bütçesi var. Yapabildiğimiz kadar âlâ transferler yapmaya çalışıyoruz” dedi.