Putin’den şoke eden sözler: Ukrayna’da her şeye daha yeni başlıyoruz! Batı, cesareti varsa cepheye gelsin

Rusya Devlet Lideri Kremlin parlamento başkanlarına yaptığı açıklamada Ukrayna’da devam eden savaş için “Herkes bilmeli ki, genel olarak, şimdi önemli manada hiçbir şeye başlamadık” dedi.

Vladimir Putin, Moskova’nın Ukrayna’daki seferine daha yeni başladığını söyledi ve Batı’ya, Rusya’yı savaş alanında yenmeye cüret edemediklerini bildirdi.

Putin’in son açıklamasının yankıları sürüyor

ÇATIŞMA UZARSA MÜZAKERE TALİHİ YOK OLUR

Perşembe günü parlamento başkanlarıyla yaptığı toplantıda konuşan Rusya cumhurbaşkanı, rastgele bir müzakere ihtimalinin, çatışma uzadıkça daha da azalacağını söyledi.

“Herkes bilmeli ki, genel olarak, şimdi önemli bir halde hiçbir şeye başlamadık. Birebir vakitte barış görüşmelerini de reddetmiyoruz. Lakin onları reddedenler bilsinler ki, iş ne kadar ileri giderse, bizimle müzakere etmeleri o kadar güç olacak.”

Putin ayrıyeten Ukrayna’nın batılı müttefiklerini düşmanlığı körüklemekle suçlayarak “Batı’nın bizimle son Ukraynalı kalana kadar savaşmak istediğini biliyorum ve bunu denemenin memnuniyetle karşılanacağını, lakin bunun Ukrayna için sadece trajedi getireceğini bilmeliler.” dedi.

“Bugün bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Ne diyebilirsin ki… Bunu denemelerine müsaade verelim bakalım ne oluyor” dedi.

Putin, Batı’yı bir defa daha tehdit ederek Ukrayna’daki savaşın şimdi yeni başladığını söyledi

“BİZE MUHTAÇLIKLARI OLMADIĞI İÇİN İSTENMİYORUZ”

Rus başkan konuşmasında ayrıyeten, Batı’nın tüm dünyaya empoze etmeye çalıştığını söylediği ‘totaliter liberalizme’ karşı da öfkeliydi ve Batı’nın Ukrayna’daki çatışmayı Rusya’yı izole etmek ve zayıflatmak için kullandığı tarafındaki uzun müddettir devam eden argümanını yine doğruladı.

Putin, “Rusya üzere bir ülkeye gereksinimleri yok, bizi istemiyorlar. Bu nedenle ülkemizde terörü, bölücülüğü ve iç yıkıcı güçleri kullandılar” dedi.

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının toplumu bölünme ve çekişme yaratma, ekmek hengamesi ve halkı demoralize etme amacına ulaşamadığını sav eden Putin bununla birlikte, yaptırımların zorluklar yarattığını kabul etti.

Ancak Rus başkan “Rusya’ya karşı ekonomik savaşı başlatanların güvendiği şeyin gerçekleşmeyeceğini söyleyerek “Tarihin akışı durdurulamaz ve kolektif batının kendi global sistem versiyonunu zorlama teşebbüsleri başarısızlığa mahkumdur” dedi.

Putin, dünyayı tehdit eden açıklamalar yaparken Rus savcılar Putin zıddı bir devlet görevlisini mahpusa atmak için çalışmalara başladılar

ÖZEL ENTEGRASYON AJANSI TEKLİFİ

Rus parlamento başkanları Putin’in yorumlarına cevap verdi ve A Just Russia partisinden Sergei Mironov, Putin’i işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya’ya entegrasyonunu kolaylaştırmak için özel bir ajans kurmaya teşvik etti. Bu daha evvel Putin’in tartışmaya kelam verdiği bir fikir olarak biliniyor.

Öte yandan Rus savcılar dün, önde gelen bir muhalefet eylemcisi ve Rusya’nın Ukrayna’daki aksiyonlarına karşı çıkan Moskova belediye meclisi üyesi için mahpus cezası verilmesi davetinde bulundu.

Nisan ayında gözaltına alınan Alexei Gorinov, Rus ordusu hakkında “bilerek yanlış bilgi” yaydığı için mahpus cezasına çarptırılan birinci Rus seçilmiş temsilcisi, argüman edilen cürüm da en fazla 15 yıl mahpus cezası gerektiren bir suçlama.

Gorinov, mart ayındaki bir kurul toplantısında Moskova’nın Ukrayna’daki askeri hareketlerini eleştirdi ve bunun bir kaydı YouTube’da mevcut. Görüntüde, Ukrayna’da “her gün çocuklar ölüyor”ken, kendi seçim bölgesinde planlanmış bir çocuk sanat yarışıyla ilgili kuşkularını lisana getirdiği görülüyor.

Bir Rus savcı, bu konuşma için yedi yıl mahpus cezası istedi.