Putin, Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bıraktı

Rusya’da, İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı bugün “Anma ve Üzüntü Günü” olarak savaş kurbanları anılıyor. Bu yıl 81.’si düzenlenen anma programında, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin Kremlin Sarayı bahçesindeki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koydu. Merasim öncesinde hazırlanan çelengi anıta bırakan Putin, daha sonra İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerler anısına hürmet duruşunda bulundu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da katıldığı merasimde askeri bando marşlar çaldı. Kimi Rus askeri taburları da merasimde hazır bulundu.

UKRAYNA KENTLERİNE KARANTİNA

Putin bu merasimin akabinde, Kremlin Sarayı bahçesindeki Aleksandr Parkı’ında bulunan “Kahraman Kentler Anıtı”nı ziyaret etti. Sovyetler Birliği sonlarındaki birçok kent için inşa edilen anıtları gezen Putin Leningrad, Kiev, Odessa, Sivastopol, Stalingrad, Brest Kalesi, Moskova, Kerç, Novorossiysk, Minsk, Tula, Murmansk, Smolenks üzere Ukrayna kentlerinin de ortalarında bulunduğu anıtlara karanfil bıraktı.

Putin, merasimin akabinde Kremlin Sarayı’ndaki çalışma ofisine geçerek görüntü konferans yoluyla Güvenlik Kurulu Daimi Üyeleri ile Rusya’nın şimdiki bahislerine dair toplantı gerçekleştirdi