Özel üniversite ücretleri arttı

Bu yıl baraj puanının olmaması nedeniyle uzmanlar, vakıf üniversitelerinde evvelki yıllarda boş kalan kısımların de adayların amacında olabileceğini söylüyor. Lakin vakıf üniversitesi fiyatlarındaki yüzde 100’e varan artış adayların gözünü korkutuyor.

EN DEĞERLİSİ TIP

Geçtiğimiz yıl 167 bin 440 kontenjana 125 bin 448 adayın yerleştiği vakıf üniversiteleri teker teker yıllık fiyatlarını açıklamaya başladı. 2022-2023 eğitim yılı genel fiyatlarında tıp fakülteleri evvelki yıllarda olduğu üzere yeniden üniversitelerin en değerli kısımları olarak öne çıktı. Tıp okumak şu ana kadar açıklanan sayılara nazaran yıllık 177 bin ile 120 bin TL. ortasında değişiyor. Yüzde 50 burs veren üniversitelerde 60 bin TL’ye inebiliyor. Geçtiğimiz yıl tıp fakültesi fiyatları 80 bin ile 90 bin TL ortasında değişiyordu. Tıbbı, eczacılık ve diş hekimliği kısımları takip ediyor. 120 bin TL’ye ulaşan kısım fiyatları geçtiğimiz yıl 70-80 bin civarında değişiyordu.

REKOR PSİKOLOJİDE

Geçen yıl 49 bin TL’ye psikoloji okumak mümkünken artık bu sayı 126 bin TL’ye ulaşıyor. Psikoloji kısmı fiyatları yaklaşık yüzde 150 artışla bu yılın rekortmeni olma özelliğini taşıyor. Bu artışın baraj sorunu olmayan lakin yüksek puanlı kısımlara de giremeyen adayların ilgisinden kaynaklı olabileceği iddia ediliyor.