Öğretmenlerin mesleki çalışma programı

ÖBA ana sayfasına giren tüm kullanıcıları karşılayan bildirisinde Özer, şunları kaydetti:

ÖĞRETMENLERİMİZ YENİ ÖZLÜK HAKLARINA KAVUŞMUŞ OLACAK
“Ne keyifli bizlere ki 1 milyon 200 bin öğretmeni ile güçlü bir eğitim takımına sahibiz. Bakanlık olarak öğretmenlerimizi her açıdan desteklemek onların toplumdaki prestijlerini artırmak ve mesleksel gelişimlerini daima kılmak en öncelik verdiğimiz alandır. Bu konuda bu yıl tarihî nitelikte gelişmelere tanıklık ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde muştusunu verdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu 14 Şubat 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle 60 yıldır lisana getirilen öğretmenlerimize yönelik müstakil bir meslek kanunu hayata geçirilmiş oldu. Bunun kesimi olmaktan ötürü büyük bir memnunluk duyduğumu bilhassa tabir etmek istiyorum. Bu kanun ile öğretmenlik, özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmış oldu. Öğretmenlerimiz öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen halinde meslek basamaklarında ilerleyebilecek kazandıkları bu yeni unvanlarla uyumlu bir formda başta maaş artışı olmak üzere yeni özlük haklarına kavuşmuş olacaklar.

ÖĞRETMENLERİN EĞİTİM GEREKSİNİMLERİNE YANIT VEREN SİSTEM
Birinci uygulamada Okul Temelli Mesleksel Gelişim Programı’nı hayata geçirdik. Bu program ile her bir okulumuzun kendi öğretmenlerinin eğitim gereksinimlerine yanıt verebildiği bir sistem oluşturduk. Öğretmenlerimiz vazife yaptıkları okul ortamında gereksinim duydukları eğitimleri alarak kendi muhtaçlıklarını karşılayan bir eğitime katılma bahtı buldular. İkinci uygulama olarak mesleksel gelişim toplulukları oluşturduk. Bu uygulamayla öğretmenlerimizin meslektaşları, akademisyenler, alanında uzmanlar ile buluştuğu, deneyimlerini paylaştığı uygulama temelli bir eğitim yaklaşımını hayata geçirdik. Üçüncü yaklaşım olarak Öğretmen, Yönetici Hareketlilik Programı’nı hayata geçirdik. Bu program ise öğretmen ve yöneticilerimizin güzel örnekleri yerinde gördükleri ve kendi okullarına aktarabildikleri bir uygulamadır. Böylelikle öğretmenlerimiz ziyaret ettikleri okulun geliştirmiş olduğu olumlu kültürü kendi müşahede ve tecrübeleriyle özümseme ve kendi okullarında hayata geçirme imkânı elde edeceklerdir.

BELGE SAYISI YÜZDE 220 ORANINDA ARTTI
Öğretmen Bilişim Ağı, öğretmenlerimizin mesleksel gelişimleri için bir buluşma noktası olarak tasarlanarak âlâ uygulamaların paylaşılması ve yaygınlaşmasına da katkı sunmaktadır. Gelinen noktada Bakanlığımızca öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerinin mesleksel ve ferdî gelişimine dayanak olmak hedefiyle verilen evrak sayısı yüzde 220 oranında artmıştır. Ortaya konan tüm bu yaklaşımlarda emelimiz, okul yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin daima yanında olarak siz pahalı öğretmenlerimizin ferdî ve mesleksel gelişimlerini daima desteklemektir.”