Koronavirüs alışıldık virüsleri de değiştirdi! Hastanelerde endişe veren gelişmeler…

Geçtiğimiz ay ABD’de hastalanarak Yale New Haven Çocuk Hastanesi’ne götürülen çocuklarda mevsim normallerinin dışında 7 farklı teneffüs yolu virüsü görüldü. Bu virüsler ortasında birçok uzmanın olağandışı dalgalanmalardan sorumlu tuttuğu Koronavirüs, Adenovirüs, Rinovirüs, grip, Parainfluenza ve Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) yer aldı.

Hastanenin enfeksiyon-kontrol uzmanı ve pediatri doçenti Thomas Murray, hastaneye kabul edilen çocukların kimilerine 2 kimilerine ise 3 virüsün tıpkı anda bulaştığını söyledi. Virüslerin bu sıklıkla görünmesinin olağan olmadığına dikkat çeken Murray, “Bu yılın rastgele bir vakti için tipik değil, hele ki Mayıs ve Haziran ayı için hiç değil” sözlerini kullandı.

TANIDIK VİRÜSLER KORONAVİRÜS SONRASI ALIŞILMADIK HALDE HAREKET EDİYOR

Koronavirüs pandemisinin üzerinden iki yıldan fazla bir mühlet geçmesine karşın, tanıdık virüsler alışılmadık hallerde hareket ediyor.

RSV olarak bilinen Respiratuvar Sinsityal Virüsü çoğunlukla kış aylarında görülür. Soğuk algınlığının nedeni olan Rinovirüs genelde hafif atlatılır ve insanları nadiren hastaneye gönderir.

Geçen yıl ortalıkta görünmeyen ve kısa bir müddetliğine kendini hatırlatan grip, koronavirüsün Omicron varyantının yayılmasıyla Ocak ayında tekrar ortadan kayboldu. Grip şimdilerde 2020 yılından beri görülmeyen ‘Yamagata’ soyu olmadan ortamıza döndü. Araştırmacılar soyun tükenmiş olabileceğini ya da bağışıklık sistemlerimize saldırmak için pusuda bekliyor olabileceğini belirtiyor.

SORUMLUSU PANDEMİ KURALLARI MI?

Virüslerin olağandışı hareketleri hastanelerde şimdiden güçlü bir halde hissedilmeye başlandı bile. Uzmanlar virüs önleyici aşıları ilkbahar hatta yazın da uygulama fikrini el altında tutarken bilim insanları koronavirüs kısıtlamaları, maske, toplumsal ara üzere pandemi kurallarının bu durumda tesirli olup olmadığını araştırıyor.

Dijital sıhhat platformu eMed’in baş sorumlusu epidemiyolog Michael Mina bunun ‘çok büyük bir doğal deney’ olduğunu belirterek pandemi müddetinde alınan fevkalâde tedbirlerin dengeyi bozduğuna dikkat çekti;

“Koronavirüse yakalanmamak için aldığımız tedbirler aslında alışık olduğumuz başka virüslerin de bulaşımını etkiledi. Bedenin bildiği virüslere uzun mühlet maruz kalmazsanız, yakalandığınızda kendinizi gereğince koruyamayabilirsiniz. Bu da popülasyonda mevsim dışı dalgalanmalara ve bireyler için şaşırtan derecede öldürücü enfeksiyonlara yol açar.”

MASKELER ÇIKTI, VİRÜSLER MEVSİMDIŞI DOLANIMA BAŞLADI

Yaz aylarının gelmesi ve dünya genelinde yapılan ağır aşılama kampanyasının da tesiri ile birçok ülke aldığı sıkı kısıtlamaları kaldırdı. Beşerler maskelerini çıkarıp iç yerlerde da yakın temasa başladı. İşte bu noktada uzun müddettir sirkülasyonda olmayan virüsler öteki şartlar uygun olmasa da mevsim dışı hareket etmeye başladı.

35-40 yaş aralığındaki yetişkinlerin sık sık zona hastalığına yakalanması ve bilhassa yaşlılarda yine görülen Çiçek hastalığı üzere olağandışı durumların hepsi bağışıklık belleği ve virüslerin olağandışı hareketleri ile ilişkilendiriliyor.

SOĞUK ALGINLIĞI BİLE DAHA ŞİDDETLİ VE DAHA İNATÇI

Yale Tıp Okulu’nda teneffüs yolu hastalıkları uzmanı olan Richard Martinello, artık soğuk algınlığının bile eskiye nazaran daha şiddetli ve daha inatçı olduğunu belirterek, “Soğuk algınlığına yakalanan hastalarımız bile eskiye nazaran daha makûs görünüyor. Virüslerle nizamlı temasımız olduğunda bağışıklık sistemimiz bizi çok fazla hasta etmeden karşılık veriyor ve tekrar toparlanıyor” dedi.

Epidemiyolog Mina da bağışıklık sisteminin kendine has bir hafıza sistemi olduğuna dikkat çekerek, insanların tertipli bir ritimde virüslere maruz kalmayı bıraktığı an doğal istikrarın bozulduğunu açıkladı.

Bilim insanları şimdilerde pandemi sonrası periyodun bağışıklık sistemimiz üzerindeki tesirlerini ve virüslerin sıra dışı yayılımını araştırıyor. Araştırmacılar, Koronavirüs sonrası yeni dengeyi anlamak için  biraz daha vakte muhtaçlığımız olduğunu belirtiyor.