iPadOS 16 Çıkış Tarihi Ertelenebilir

Apple tarafından iPad tabletler için sunulacak olan iPadOS 16 taşınabilir işletim sisteminin her vakit olduğu üzere Eylül ayında iOS 16 ile birlikte çıkış yapamayabileceği ileri sürüldü. Bloomberg’in haberine nazaran yeni tarih ise Ekim ayı.

Apple, iPad için Stage Manager isimli yeni bir çoklu vazife özelliği geliştiriyor. Bu seçenek, daha Mac gibisi bir çoklu pencere çoklu misyon tecrübesi sunmak üzere tasarlanmış durumda. ‌iPadOS 16‌’nın gecikmeli lansmanının kısmen, Apple hala kusurlar üzerinde çalıştığı için Stage Manager uygulanmasından kaynaklandığı söyleniyor. Gecikmeli bir lansman, Apple’ın ‌iOS 16’yı bitirmesi için daha fazla vakit sağlayacak ve akabinde şirket iPadOS 16‌ üzerinde çalışmaya geçebilecek.

Stage Manager, M1 iPad Pro ile iPad Air modelleriyle hudutlu ve eski iPad’lerde mevcut değil. Apple, eski iPad’lerde kabul edilebilir bir çoklu vazife tecrübesi sunmanın mümkün olmadığını, hasebiyle sınırlamayı savunuyor.

Ekim ayında iPadOS 16‌’nın piyasaya sürülmesi, yazılımın yeni iPad’lere daha yakın bir vakitte piyasaya sürüleceği manasına geliyor. Apple, ‌iPad Pro‌’nun ‌M2‌ çipli yeni bir M2 versiyonunu ve USB-C irtibat noktasına sahip giriş düzeyi bir ‌iPad‌ geliştiriyor ve bunların her ikisinin de bu yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.