Intel, Wi-Fi 7’yi 2024’e Kadar Kullanıma Sunmayı Hedefliyor

Dizüstü bilgisayarlar kelam konusu olduğunda en ön sırada yer alan Intel, liderliğini sürdürmek üzere yeni teknolojileri erken tarihte benimsemek için çalışmalar yapıyor. Çip üreticisi sırf CPU’lar değil, tıpkı vakitte kablosuz ağ eserleri de üretiyor. Resmi açıklamalara bakılırsa Wi-Fi 7 teknolojisine sahip platformlar 2024 yılına kadar son tüketiciye ulaşmış olacak.

Intel’in kablosuz bağlantı kısmının lider yardımcısı Eric McLaughlin, “‘Wi-Fi Alliance’ sertifikasını almak için şu anda Intel’in Wi-Fi ‘802.11be’ teknolojisini geliştiriyoruz ve 2024 yılına PC eserlerine ulaşacak” dedi. Bunun yanında yeni kuşak temas teknolojilerinin 2025 yılında geniş pazarlara ulaşacağı söyleniyor.

Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be), azamî 40.000 Mbit/sn (40 Gbit/sn) ham bit suratı sunacak. Üreticiler, bu kadar yüksek suratlar elde etmek için Wi-Fi 7 eserlerinde ve erişim noktalarında üç bant (2.40 GHz, 5 GHz ve 6 GHz) kullanması, ayrıyeten ayrıca kanal genişliğini 320 MHz’e çıkarması gerekecek. Ek olarak Wi-Fi 7, geçmiş teknolojilere dayanacağından ötürü Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E tarafından desteklenen MU-MIMO (Multi-User Multiple-Input Multiple-Output) ve OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) teknolojileri için mecburî dayanak sağlayacak.

Her vakit olduğu üzere, yeni Wi-Fi çipleri daha yavaş temas teknolojilerine sahip eski aygıtlarla geriye dönük olarak uyumlu olacak. Intel bir müddettir Wi-Fi 7 teknolojisinin önde gelen destekçilerinden biri oldu. Broadcom ve Qualcomm üzere şirketler ise çeşitli aygıtlar için tasarladığı taslak Wi-Fi 7 yongalarını duyurmuştu.