Hakan Çalhanoğlu hayalini açıkladı! Galatasaray, transfer ve Arda Güler…

Inter’in yıldız oyuncusu Hakan Çalhanoğlu, geride kalan dönem, ulusal ekip, mesleği, gayeleri, Türk futboluyla ilgili görüşlerini aktarırken; Zlatan Ibrahimovic, Fatih Terim, Inzaghi, Uğurcan Çakır, Stefan Kuntz, Rıdvan Yılmaz ve Arda Güler’le ilgili de konuştu.

“Çok ağır bir sezondu”

“Bu dönem hakikaten çok ağır bir dönemdi. Hiç durmadan oynadık. Şampiyonlar Ligi olsun, lig olsun, ulusal kadro olsun. Bir de ligin sonunda da bir kampa gittik ve 4’te 4 yapıp güzel bir biçimde bitirdiğimiz için memnunum. Tatil için iki haftam daha var. Yarın Antalya’ya geçip orada Merih (Demiral) kardeşimle tatil yapacağız. İzmir’de oynadığımız ulusal maçın akabinde kimse buradan ayrılmak istemedi. Dorukhan, Uğurcan, Cengiz, Çağlar çok sevdiğim kardeşlerim, onlarla her gün burada vakit geçiriyoruz.”

“Kuntz hoca farklı şeyler deniyor”

“Bu kamp Kuntz Hoca’nın bizimle birinci kampı sayılır. Çok ilgileniyor bizimle. Farklı şeyler deniyoruz, yoga üzere. Bize yaklaşımı çok düzgün. Yorucu bir dönemin akabinde kampta dişimizi çok âlâ sıktık. Rakiplerimiz tahminen güçlü değildi. Lakin yensen de memnun edemiyorsun yenmesen de. İşimizi çok ciddiye aldık bu kamp. Ne olursa olsun çok gol atmaya çalıştık ve gol yemedik. Tahminen rakipler çok güçlü değil ancak orada sahiden işine odaklandığında bunu yapmak da değerlidir.”

“Burak ağabeyle vedalaşırken gözyaşları aktı”

“Portekiz’de bir vedalaşmamız oldu Burak Abi’yle, doğal ki gözyaşları da aktı. Sonuçta Türkiye’nin gelmiş geçmiş en yeterli forveti, bunu açık ve net söyleyebiliriz. Çok emeği var üzerimizde. O bizim tek ağabeyimizdi. Bize çok sahip çıktı, âlâ ve berbat vakitte daima yanımızda oldu. Say say bitmez, emeği çok. İnşallah yeni gittiği yerde başarılı olur, ileride düzgün bir hoca olur, o denli olacağını da düşünüyorum.”

“Penaltıyı ben de kaçırabilirdim”

“Burak Abi o güne kadar penaltı kaçırmamıştı, 17’de 17 yapmıştı. Birinci penaltıcımız da oydu. Letonya karşısında o golü atmasaydı orada olmayabilirdik. Bunu kimse söylemiyor. Penaltı kolay bir iş değil. Talihin %50-50. Hakan vursaydı diyorlar fakat ben de kaçırabilirdim. Kimse ne olacağını bilemez. Grubun en uygun penaltıcısı Burak Abi’ydi.”

“Herkes bana gurbetçi gözüyle bakıyordu”

“Milli Kadronun kaptanı olmaktan gurur duyuyorum. Evvelden herkes bana gurbetçi gözüyle bakıyordu. Ben lakin kendimi hiç o denli hissetmedim. Ben her vakit Türk’tüm. O yüzden hiç düşünmeden Türk Ulusal Takımı’nı seçtim. Zira ben kendi ülkemin ulusal ekibi için oynamak istiyorum.”

“Eleştirilerin hepsine hazırlıklıyım”

“Zaman vakit ağır eleştirildiğimi düşünüyorum lakin her şeyi içimde yaşıyorum. Sonuçta büyük bir sorumluluk var üzerimde. Lakin beni uygun tanıyan, içimi bilen herkes neler yaşadığımı bilir. O yüzden dışarıdan gelen tenkitlerin hepsine hazırlıklıyım. Olağan bunlar, zati ben buraya kadar kolay gelmedim. Daima tenkitlerle geldim. Lakin pozisyonum belirli, nerede oynadığım aşikâr. O yüzden hiç kulak asmamaya çalışıyorum. Biraz içime atıyorum, duygusal biriyim ancak göstermem. Yalnızca eşimle paylaşıyorum. En yakın grup arkadaşlarıma bile göstermemeye çalışıyorum.”

“Milan’dan Inter’e gitmek güç bir adımdı”

“Milan’dan Inter’e gitmek çok güç bir adımdı; kolay değil. Birebir kent, farklı renkler. Kadroya adapte olmak da kolay değildi. Fakat çok çalıştım, işime çok odaklandım. Şampiyon ekibe gittiğimin farkındaydım. Bu da benim bahtım; gittiğim ekip şampiyon olamadı, eski grubum şampiyon oldu. Beşerler benim hatammış üzere lisana getirdiler bunu. O da benim talihim, benim kısmetim. Bu sene amacımız yeniden şampiyonluk. Düzgün transferler de geliyor. Bu sene asist ve gol sayımla gruba düzgün katkı sağladığımı düşünüyorum. Grubumuz çok âlâ, çok keyifli hissediyorum Inter’de. Taraftarın takviyesi de bana çok katkı sağlıyor. Milan’da 4 yıl oynadım, ısınmada bir defa tribüne çağrılmadım. Inter’de birinci yılımda her ısınmada ismimi çağırıyorlar. Inter, Milan’dan çok daha güçlü bir ekip. Milan’a karşı bir maç kaybettik; 75’te Perisic, Barella ve ben oyundan çıktık. Biz oyundan çıkınca maç bir anda değişti. 1-0 öndeydik, 2-1 yenildik. O maçta yenilgiye hocanın da katkısı oldu. Kendisine de söyledim. Ondan sonraki kupa maçında onları 3-0 yendik. O kadar hırslıydı ki kadro.”

“Zlatan ilgi çekmeyi seviyor”

“Adam 40 yaşında, ben 40 yaşında olsam bunu yapmam. 18 yaşında değilsin ki. İlgi çekmeyi seviyor, şu an bunlarla yaşıyor zati. Hiç katkısı yoktu bu sene, hiç oynamadı. Fakat taraftarın ilgisini çekmek için her şeyi yapıyor. Benim hiç umrumda değil, hiç takmıyorum bu türlü şeyleri. Milan’da oynarken beni daima arayan, yemeğe çıkmak isteyen, birlikte motorsiklet kullanan kişinin bunu yapması hakikat değil. Ben ona hürmet duydum, o da bana karşı öyleydi. Kitabında da beni yazmış. Yazması gerekiyordu, yoksa kitabı boş olurdu. Ona yanıt vermem, en yeterlisi yanıt vermemektir.”

“Inzaghi beni çok istemişti”

“Hoca futboldan anlayan, çok güzel çok yana yakın birisi. Onun da işi çok sıkıntı lakin üstesinden geldiğini düşünüyorum. Çok istemişti beni, Inter’e transfer olmamda onun ısrarı da tesirli olmuştu.”

“İtalya’da öteki bir oyuncuya dönüştüm”

“Nadal teniste nasıl tıpkı vuruşu çalışıyorsa ben de birebir halde frikik çalışıyorum. Çalışmadan, egzersiz yapmadan bunlar olmaz. Natürel ki yeteneğin olabilir lakin çalışman gerekiyor. Fakat artık eskisi üzere frikike odaklanmıyorum. Zira İtalya’da taktik ve defansif manada çok geliştirdim kendimi. Daha çok çalışmayı seven, koşmayı, gayret etmeyi seven; farklı özellikleri olan bir oyuncuya dönüştüm.”

“35-40 euro benim için az”

“Bana nazaran Ulusal Grubumuzdaki oyuncularımız için 35-40 milyon euro bizim için az. Başkaları neden daima 55-60 euro oluyor? Bizim gösterdiğimiz performans neden bu türlü değerlendirilmiyor? Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder, Dorukhan Toköz, Uğurcan Çakır daha fazlalarını hak ediyorlar. Bizim kıymetimizi daima düşük tutmaya çalışıyorlar. O yüzden bu bahiste hassasım.”

“Türkiye’nin en yeteneklisi Arda Güler”

“Arda ve babasıyla iki sefer telefonda görüştüm. Kendisi gösterdiği performanstan ötürü tebrik ettim. Zira bana nazaran şu anda Türkiye’deki en yetenekli futbolcu o. Birinci kere görüyorum onun gibisini. Tahir Hoca beni arayıp Arda’yla görüşür müsün onda seni görüyorum dedi. Ben de Arda’yı aradım, fikirlerimi söyledim. Katiyetle Avrupa’ya gelmesi gerektiğini söyledim. Biraz evvel söylediğim üzere Türk oyuncuların ve bilhassa Türkiye’de forma giyen oyuncuların kıymeti üste çıkmıyor. Bedelini arttırması için Avrupa’ya gelmesi lazım. Ve yeteneği Avrupa’ya yakışıyor. Eminim bizim için bir marka olacak. Uğurcan, Kerem ve Halil Dervişoğlu için de tıpkı şeyi düşünüyorum. Uğurcan için Avrupa’ya gelmesinin tam vakti olduğunu düşünüyorum.”

“Rıdvan’ın Almanya’da çok başarılı olacağını düşünüyorum”

“Rıdvan’la transferi hakkında konuştuk. Frankfurt’un yanında Torino’dan da bir teklif olduğunu söyledi. Çabucak git dedim Torino’ya. Zira ben bize yakın hem de Torino âlâ bir kadro. Lakin Rıdvan, Frankfurt’u tercih etti. Gelişimi için Almanya Ligi gelişime açık, gençlere çok imkan veriyorlar. Orada Rıdvan’ın çok başarılı olacağına inanıyorum.”

“Şampiyonlar Ligi’nde Trabzonspor yahut Fenerbahçe’yle eşleşmek isterim”

“Türk gruplarını Şampiyonlar Ligi’nde göremeyince insan üzülüyor. Keşke Trabzonspor yahut Fenerbahçe ile eşleşsek, memnun olurum. Oyuncularımızın kıymetini arttırmak için Şampiyonlar Ligi’nde tertipli katılmamız gerekiyor.”

“Birisi beni Galatasaray’a gelmem için ikna edecekse bunu yapabilecek tek Kişi Fatih Hoca’dır”

“Geçen sene Galatasaray’ın elinde yeterli bir koz vardı. Bonservisim elimdeydi; başkanlık değişimi yüzünden alamadılar. Bu sene olmaz, seneye de olmaz. Lakin şayet Fatih Terim beni arayıp gel deseydi katiyetle kıramam. Birisi beni Galatasaray’a gelmem için ikna edecekse bunu yapabilecek tek kişi Fatih Hoca’dır. Zira onun benim üzerimde emeği çoktur. Ulusal kadroya çağıran, oynatan, sıkıntı vakitte yanımda olan, bana kıymet veren, futbolun dışında da bana sahip çıkan sevgili hocam. Bodrum’a gittiğimde de yanına uğrayacağım.”

“Çocukluğum Galatasaray’la kupa kazanmanın hayaliyle geçti”

“Çocukluğum Galatasaray’la kupa kazanmanın hayaliyle geçti. İnsan o formayı giymeyi hayal ediyor. Ne vakit, nasıl olur bilmem. Galatasaray taraftarı benim Galatasaraylı olduğumu biliyor. Bunu her vakit lisana getirmek istemiyorum. Zira daima Galatasaray’a transfer haberim çıkıyor ve olmayınca hayal kırıklığı yaşıyorlar. Evet, geçen sene bu türlü bir ihtimal vardı, temas kuruldu. Ancak bu sene ve gelecek sene muhakkak olmayacağını düşünüyorum. Ancak ondan sonrası için ümitlenebilirler. Zira kontratım bitmiş olacak. Her şeye açık olacağım. Onlar kadrosu desteklemeye devam etsinler. Ultraslan’da çok arkadaşım var, onlar artık sevinirler. Biz Cimbom’luyuz.”