Evine sığınan Ukraynalı mülteci için evliliğini bitirmişti… Tepkilere böyle cevap verdi

29 yaşındaki Tony Garnett, Ukrayna’daki savaştan kaçan mültecilere konutunu açmak isteyen sayısız İngiliz’den biriydi. Evli ve 2 çocuk babası adam Batı Yorkshire, Bradford’daki konutuna, savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı IT çalışanı 22 yaşındaki mülteci Sofiia Karkadym’i kabul etti.

Savaşta sıkıntı durumda kalan birine yardım ettikleri için hayli keyifli olan Garnett ailesi şimdi başlarına geleceklerin farkında değildi. Üstelik her şey yalnızca 10 gün üzere çok kısa bir müddette gerçekleşti.

Soffia’nın Instagram sayfasındaki bir paylaşım: Kıssayı karşı taraftan dinlemek istemezseniz onun hakkında esasen peşinen karar vermişsinizdir

HER ŞEY 10 GÜNDE OLDU

Tony Garnett, ailesini terk ederek 22 yaşındaki Ukraynalı Sofiia Karkadym ile birlikte yaşamaya karar verdi ve Sofia oraya geldikten 10 gün sonra birlikte konutu terk ederek birlikte yaşayacakları yeni bir hayata yelken açtılar.

Mayıs ayında yaşanan bu enteresan olay o günlerden beri başta İngiltere basını olmak üzere tüm dünyada manşetlerden inmedi. İkilinin başından geçenleri okuyan çabucak herkes Tony Garnett ve Sofiia Karkadym’e reaksiyon gösterdi. Tony, hiç tanımadığı yabancı bir bayan için ailesini hiçe saymakla suçlanırken, Sofiia da anında ‘yuva yıkan’ bayan olarak etiketlendi ve adeta bir nefret nesnesi haline geldi.

Tüm bu yaşananların akabinde The Sun’a konuşan Tony Garnett, gerçekleri anlattığını sav ederek olayların art planını tüm dünyayla paylaştı.

Garnett’in çocuklarının annesi Lorna, neler olduğunu anladığı anda Sofiia’ya gitmesini söylemiş ve onu kocasını baştan çıkarmakla suçlamıştı lakin durum onun düşündüğü üzere değildi. Bunları duyan Tony çabucak eşyalarını topladı ve yeni aşkıyla birlikte olmak için meskenini terk etti…

Tony ve Sofiia ortasında yaşananlar basının lisanından düşmüyor: Metro gazetesine konuşan terk edilen eş Lorna, Sofiaa’nın kocasını çaldığında ısrarcı

HALK, ÜLKEDEN KOVULSUN DİYE İMZA TOPLADI

Tony Garnett, Sofiia’yla birlikte katlandıkları taciz ve hakaretleri anlatırken insanların Sofiia’nın mültecilik statüsünün kaldırılması ve Ukrayna’ya geri gönderilmesi için imza toplamaya çalıştıklarını aktardı.

Ancak çiftin aldığı yansılar bununla da sonlu kalmadı.

Bir güvenlik şirketi olan Tony Garnett, basına verdiği demeçte karısı Lorna ile alakasının zati çoktan bitmiş olduğunu, ondan ayrılmayı aslında planladığını anlattı. “Hiçbir şey 10 gün içinde olup bitmedi.” diyen adam Sofiia’nın yuva yıkmadığını, zati ortada yıkılacak bir yuva kalmamış olduğunu savundu.

Çiçeği burnunda çift Garnett’in 10 yıllık eşinden ayrılma kararının ‘bilinçli ve düşünülmüş’ bir karar olduğunu söyledi.

Ukraynalı Sofiia Karkadym, Instagram sayfasındaki yakın tarihli bir gönderide, yaşananlarla ilgili gerçekleri kendi açısından anlattı.

“BEN KİMSEYİ ÇALMADIM”

Genç bayan rastgele birini ‘çaldığını’ bir sefer daha inkâr etti ve kıssanın medyada ‘açıkça abartılı ve mümkün olduğunca dramatik olacak halde yazıldığını’ söyledi ve basın kuruluşlarını eleştirdi.

Sofiia, Tony’yi çalmadığı konusunda ısrarcı… Genç bayan Tony ve Lorna’nın alakasının çoktan bitmiş olduğunu tez ediyor

“Söylemek istediğim birinci şey, kimseyi ailesinden çalmadığımdır. Bu, âşık olma, memnun olma ve kiminle olacağını seçme hakkı olan 29 yaşındaki bir adamın kararı; şuurlu ve düşünülmüş kararıydı. Haberlerimizi veren basın kuruluşlarına soruyorum: Keyifli bir ailesi olan birinin 10 günde kaçırılabileceğini nitekim düşünüyor musunuz? Anthony ve ben yeterliyiz. Bu nedenle, en başından beri beni destekleyenler ve hareketlerimin gerisinde gerçek ve olağanüstü bir şey olduğunu bilenlere teşekkür ederim. Gerisi için ise şunu diyorum: Kararlarınızda hayal kırıklığına uğrayacaksınız ;)”

NELER YAŞANMIŞTI?

Sofiia, İngiltere vizesinin onaylanması için haftalarca Berlin’de bekledikten sonra 4 Mayıs’ta Manchester’a uçtu.

Garnett, kendisi ve konuğu ortasında süratle bir bağ geliştirdiğini, altı ve üç yaşındaki kızlarının da ondan hoşlandığını, fakat 10 yıllık eşinin hoşlanmadığını söyledi.

Günler geçtikçe Sofiia, spor salonunda çalışan Garnett’e katılmaya başladı. Otomobiliyle bir yerlere gidip gelmeye başladılar, konutta ise fizikî olarak daha da yakınlaşmışlardı. 

Tony o anları şöyle anlatıyor: “Evde birbirimize dokunmak ve şakalaşmak için mazeretler bulduğumuzu fark ettim, çok çapkındı lakin o basamakta bundan daha fazlası olmadı. Epey günahsız olmasına karşın tartışmalara neden oluyordu. Bunu anlayabiliyorum. Gece meskene geldiğimde bana yemek hazırlayan Sofiia olmaya başlamıştı.”

Tony ve Sofiia artık toplumsal medyadan da aşklarını saklamadan paylaşıyor… Fotoğraf Tony Garnett’in Instagram sayfasından

Tony, Lorna’nın konuta bir mülteci almak konusunda hiç istekli olmadığını, kızlarının tıpkı odaya taşınması gerektiği için bu planı kabul etmek istemediğini de anlatıyor.

İşlerin çığırından çıkmasıyla birlikte çantalarını toplayan ve Tony’nin ailesinin yanına taşınan çift Bradford’da yeni bir mesken kiraladı ve oraya taşındı.

10 yıllık bağı yalnızca 10 gün içinde sona erdikten sonra Tony, kendini makus hissettiğini ve Lorna’nın yaşadıkları için çok üzgün olduğunu söyledi:

“Bu onun kusuru değildi ve yaptığı yanlış bir şey yoktu. Sofiia ve ben bunu yapmak için yola çıkmadık, planlı değildi ve kimseyi incitmek istemedik.”

 TERK EDİLEN EŞ DE KONUŞTU!

Bu ortada, çocuklarının babasıyla evli olmayan lakin soyadını değiştirmeyi seçen ve Tony’nin soyadını alan Lorna Garnett , The Sun’a Sofiia’nın gözünü en başından erkeğine  diktiğine inandığını  söyledi.

Lorna, “Geride kalan yıkım umurunda değildi. Bildiğim her şey iki hafta içinde tepetaklak oldu.” diyerek başta onu konuta alma fikrine sıcak bakmadığını lakin Ukrayna’daki ‘korkunç’ durumu gördükten sonra yapılması gerekenin gerçek olduğunu düşündüğünü söyledi.

Terk edilen bayan “Birinin başının üstünde bir çatı olmasının ve çaresiz durumdayken ona yardım etmenin yanlışsız olduğunu düşündüm. Soffia ise tüm bu yaptıklarıma karşılık olarak bana bu türlü teşekkür etmiş oldu.” kelamlarını kullandı.

Garnett, Instagram profil fotoğrafında da Sofiia ile birlikte. Hatta ondan “Bana hangi pantolonu giyeceğimi söyleyen kadın” olarak bahsetmiş

GÖRME YETİSİNİ KAYBEDİYOR

Sofiia, İngiltere’ye gitmeden evvel Almanya’ya kaçmış, orada ise bir göz enfeksiyonu geçirmişti.

Gözünden bir operasyon geçiren genç bayan artık altı aylık bir düzgünleşme süreciyle karşı karşıya.

Garnett, göz ameliyatından sonra kısmen kör olan Sofiia’nın tam vakitli bakıcısı olmak için vardiyalı çalışmayı bıraktığını ve hayatını büsbütün onun bakımına adadığını da açıkladı.