Ethereum Madencileri, GPU’lara 15 Milyar Dolar Harcadı

GPU üreticileri bildiğiniz üzere kripto para madenciliği kelam konusu olduğunda konuşmakta isteksiz. Hatta NVIDIA, yakın vakitte eksik mali bilgiler verdiği için para cezasına çarptırılmıştı. Bloomberg ise Ethereum madencilerinin son 1.5 yıl içinde 15 milyar dolar pahasında ekran kartı satın aldığını iddia ediyor. Madencilik için kullanılan teçhizatları da (CPU’lar, PSU’lar, rig) hesaba katarsak harcanan para ölçüsü çok daha büyük olacaktır.

2020 Ekim-Kasım aylarında Ethereum fiyatlandırması süratle yükseldiğinde, milyonlarca insan kolay para kazanmak için madencilik yapmaya başladı. Maalesef bu süreçte perakendecilerde satılan ekran kartlarına akın ettiler. Hem AMD hem de NVIDIA, o sıralar Radeon RX 6000 ve GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarını piyasaya sürmüştü. Sonuç olarak yeni jenerasyon eserlere ulaşmamız çok daha güç hale geldi.

Oyuncularla birlikte madencilerden gelen talep büyüyünce arzı aştı, bu nedenle fiyatlar tavan yaptı. COVID-19 sırasında meskene kapanan beşerler eğlenmek için PC ve konsol oyunlarına yönelmişti. Arz-talep istikrarı uzun bir mühlet korunamazken GPU’ların ortalama satış fiyatları gibisi görülmemiş düzeylere yükseldi.

JPR’den alınan bilgilere nazaran, 2021’in tamamı için masaüstü GPU satışları 51,8 milyar doları buldu. Bu ölçü satılan 49.021 milyon GPU ile elde edildi. Ethereum’un pahası bu yıl %70 düştü ve Ethereum madencilerinin rotası ansızın taraf değiştirdi. Kartlarını ve platformlarını gereğince erken satın alan beşerler, Ethereum doruktayken muhtemelen onlardan büyük çıkarlar elde etti. Fakat geçen yıl madenciliğe başlayanlar, yatırımlarını telafi etmek için ne yapacağını düşünüyor.

Bloomberg’in raporu ayrıyeten 2021’in ortalarında kripto madenciliği donanımına 30.000 dolar yatırım yapan, şu ana kadar yalnızca 5.000 dolar kıymetinde kripto para kazanan bir insan hakkında öyküler içeriyor. İddia ediyoruz ki bu tıp insanların sayısı bir epey fazla olmalı.