Bakan Çavuşoğlu Endonezya’da: Çok taraflılık, tek taraflı atılan adımlarla zayıflatılıyor

G20 toplantısının iki oturumunda görüşülen hususları pahalandıran Çavuşoğlu “Birinci oturum çok taraflılığın güçlendirilmesiydi. Çok taraflılık, maalesef bir çok ülkenin ya da kimi örgütlerin tek taraflı attığı adımlarla zayıflatılmıştır. En son Ukrayna Savaşı da örneklerden bir adedidir. Lakin genel manada milletlerarası sistemin yetersizliği nedeniyle de çok taraflılık maalesef giderek zayıflıyor. O nedenle Sayın Cumhurbaşkanımız ‘dünya beşten büyüktür, ayrıyeten daha adil bir dünya mümkündür’ mottolarıyla buna işaret ediyor ve bu bahisteki tavsiyelerimizi tüm dünyayla paylaşıyor” tabirlerini kullandı.

İKİNCİ OTURUMDA BESİN VE GÜÇ GÜVENLİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ

Birinci oturumda Ukrayna Savaşı ile ilgili Türkiye’nin neler yaptığı ve gayretleri hakkında bilgi verdiklerini söz eden Çavuşoğlu “İkinci oturum tekrar bu savaş, pandemi ve başka yaşanan sıkıntıların, krizlerin tesiriyle besin ve güç güvenliğiydi. Ve besin ve güç güvenliği konusunda da Türkiye olarak tespitlerimizi ve tekliflerimizi paylaştık. Ayrıyeten biraz evvel de anlatmaya çalıştığım Ukrayna’dan ve Rusya’dan dünyanın şu anda gereksinimi olan tahılın ve gübrenin ihracatı konusunda sarf ettiğimiz eforlardan ve BM planından da bahsettim” dedi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA NATO ÜYELİĞİ SÜRECİ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine değinen Çavuşoğlu, yaptığı ikili görüşmelerde bu hususta bilgi verdiğini söz etti. Çavuşoğlu “Herkes Madrid’de bilhassa Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda imzaladığımız mutabakat zaptından da bahsetti. Mevkidaşlarımıza ve arkadaşlarımıza ‘tamam bu imzalandı fakat artık İsveç ve Finlandiya somut adımlar atmalıdır’ dedik. Beklentilerimizi bir sefer daha vurgulamış olduk” açıklamasını yaptı.