AYT’nin ardından sosyal medyada bu sorular konuşuldu

* “Koymayın kardeşim bu türlü paragraflar dikkatimiz dağılıyor sonra”, “Zaten millet süreyi yetiştiremiyor, bir de sorulara bu türlü cümleler koyup uzaklara baktırmayın yarım saat”, “Bu cümleden sonra koptum ben” .

* Fen Bilgisi Testinde yer alan fizik dersinin kolay makine konusuna ilişkin ‘makas sorusu’ da toplumsal medyaya husus olan sorulardan biri oldu. Mavi makaslı sorunun cevabını arayan adayların toplumsal medyadaki tartışmaları ilgi cazipti.

* Adaylar toplumsal medyada sorunun cevabı hakkında ‘Makas irtibat noktası tutma yerinden en uzakta olan ve makasın demir uzunluğu kısa olandı’ biçiminde açıklamalarda bulundu. Bu yoruma katılanlar çok oldu. Ancak diğer bir yorumda ise ‘Uzun saplı olan iki tane makas vardı kablonun ağız tarafında değil de art tarafında olan şık doğruydu’ denildi.

Ayrıca tekrar Fizik dersine ilişkin ‘Zeynep, Şule ve Ömerli soru ne?’ biçiminde başlayan öteki bir sorunun da cevabı tekrar toplumsal medyada sorulmaya başlandı. Adaylar bu soru hakkında ortak bir karara varamadı…

* Tarih testinde ise Azak Kalesi sorusunun testin en sıkıntı sorusu olduğunu düşünenler vardı. Sorunun gerçek cevabı toplumsal medyada en çok tartışılan mevzular ortasındaydı. Hakikat cevapla ilgili yorumlar ortasında ‘Azak Kalesi Osmanlılara geri verilecek. Muahedeyi sormuşlar. Karşılık, Prut’ yer aldı. Bununla birlikte yanıtın İstanbul olduğunu düşünenler de oldu.