Afrika’da yeni salgın paniği! Dünyanın en ölümcül virüslerinden biri… DSÖ uzmanları inceliyor

Afrika ülkesi Gana’da iki kişinin son derece tehlikeli olarak kabul edilen Marburg virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesiyle birlikte yetkililer salgın alarmı verdi.

Ülkenin güney Ashanti bölgesinden gelen hastaların birbirlerini tanımamaları ise kaygıları artırdı.

Bağlantılı olmayan iki olay hastalığın düşünülenden daha fazla yayılmış olabileceği korkusuna sebep oldu.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün Ganalı sıhhat çalışanlarına takviye olacak bir uzman grubu görevlendirdiği ve bu şahısların yola çıktığı da gelen haberler ortasında.

Dünya koronavirüs salgının sebep olduğu bu imgeleri yeni yeni unutmaya başlamıştı

VİRÜS YÜZDE 90 ÖLDÜRÜCÜ

Marburg, var olduğu bilinen en ölümcül virüslerden biri ve hastaların %88’ini öldürüyor.

Hayatını kaybeden şahıslara yapılan birinci testler müspet çıktı ve Marburg virüsü bulundu.

DSÖ, artık bu örnekleri tekrar test ediyor ve tahliller yapılıyor.

Durum teyit edilirse, geçen yıl Gine’de meydana gelen küçük bir salgının akabinde, bu, Marburg’un Batı Afrika’da şimdiye kadar sadece ikinci sefer tespit edilmesi manasına gelecek.

Ebola’nın ölümcül bir kuzeni olan Marburg, enfekte olan herkesi yüzde 90 ihtimalle öldürüyor.

Son derece bulaşıcı olan patojen, bir sonraki büyük pandemik tehdit olarak lanse edilmişti ve DSÖ bunu ‘salgın eğilimli’ olarak nitelendirdi.

Marburg virüsüyle enfekte hastalar ‘hayalet benzeri’ hale gelir, ekseriyetle gözleri çukurlaşır ve sözsüz yüzler geliştirirler. Buna çoklukla burun, diş etleri, gözler ve vajina dahil olmak üzere birden fazla yerden kanama eşlik eder.

Marburg virüsü için bilinen bir aşı ya da tedavi yok

DSÖ UZMANI AÇIKLAMA YAPTI

DSÖ’nün Gana’daki temsilcisi Dr. Francis Kasolo mevzuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Sağlık yetkilileri durumu araştırıyor ve mümkün bir salgın cevabı için hazırlanıyorlar. Tespiti hızlandırmak, temasları takip etmek ve virüsün yayılmasını denetim etmeye hazır olmak için ülkeyle yakın bir biçimde çalışıyoruz.”

Yetkililer, iki Ganalı hastanın ishal, ateş, mide bulantısı ve kusma yaşadığını söyledi. Hastaların yaşları ve cinsiyetleri açıklanmadı.

MARBURG VİRÜSÜ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Bu virüs olağanda Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Güney Afrika ve Uganda’daki salgınlarla bağlıdır.

Marburg, daha düzgün bilinen Ebola virüsü hastalığı ile birebir aileden viral hemorajik bir ateştir.

Virüs meyve yarasaları tarafından taşınır, lakin beşerler ortasında kan ve beden sıvıları yoluyla ve ayrıyeten kontamine yüzeylere dokunarak yayılabilir.

Virüsü denetim altına almak için son derece katı enfeksiyon denetim tedbirleri gereklidir.

İnsanlarda birinci olarak 1967’de Almanya’nın Marburg ve Frankfurt’ta ve Sırbistan’ın Belgrad kentinde ortaya çıkan salgınlardan sonra Uganda’dan ithal edilen maymunlar tarafından laboratuvar çalışanlarına geçirildikten sonra tespit edildi.

Hastalık, 2008 yılında mağaraları ziyaret ettiği Uganda’dan Hollanda’ya dönen Hollandalı bir bayanda ikinci defa tespit edildi.

DSÖ takımları çabucak harekete geçti ve bölgeye gitti

TEDAVİSİ YOK!

Hastalık, yüksek ateş ve şiddetli baş ağrısı ile birdenbire başlar ve çoklukla yedi gün içinde şiddetli kanamaya neden olur.

Virüsü tedavi etmek için onaylanmış hiçbir aşı yahut antiviral tedavi yoktur, bu nedenle hekimlerin semptomları düzgünleştirmek için intravenöz damlalara güvenmeleri gerekir.

Kan eserleri, bağışıklık tedavileri ve ilaç tedavileri de dahil olmak üzere bir dizi potansiyel tedavi hala geliştirilmektedir.