ABD’de silahlı saldırı… Panik dolu anlar kamerada

Afrika asıllı ABD’lilerin özgürlüklerine kavuşmasının anıldığı Juneteenth, kana bulandı.

Ülkenin başşehri Washington’da düzenlenen sokak şenliği silahlı akına sahne oldu.

Juneteenth, Amerika Birleşik Devletleri’nde köleleştirilmiş Afrikalı Amerikalıların kurtuluşunu anan federal bir tatildir.

Polis, Pazar gecesi kent merkezindeki Moechella aktifliği sırasında silah sesleri duyulduğunu söyledi

Juneteenth, kapsamında düzenlenen sokak şenliğinin yapıldığı bölgede meydana gelen olay sonucu 15 yaşındaki bir kişi vuruldu.

Polis vurulan kişinin olay yerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Saldırıda yaralananlar ortasında iki yetişkin ve bir polisin de bulunduğu bildirildi. Yaralıların hepsinin durumunun ise stabil olduğu açıklandı.

Metropolitan Polis Departmanı Şefi Robert J. Contee III, silahlı atağa sahne olan Moechella aktifliğinin müsaadesiz düzenlendiğini belirtti.

Contee ayrıyeten Moechella organizatörlerinin sorumlu tutulup tutulmayacağı konusunda Başsavcı ile bir görüşme yapılacağının altını çizdi ve ‘Şehrimizde müsaadesiz etkinlikler düzenleyen insanların hesap vermesini katiyetle istiyoruz’ dedi.

Belediye Lideri Muriel Bowser da aktifliğin müsaadesiz gerçekleştiğine vurgu yaptı ve bu nedenle gerekli tedbirlerin alınmadığını belirtti.

ABD’deki silahlı taarruz serisinde son olarak geçtiğimiz haftalarda Texas Eyaleti’nde bir ilkokul gaye alınmıştı. Atakta 19 çocuk ve 2 öğretmen öldürülmüştü.

Mayıs başında ise New York’ta bir süpermarkete giren saldırgan 10 kişiyi vurarak öldürdü.

ABD bitmek bilmeyen silahlı hücumlarla sarsılırken, kişisel silahlanma ve silah lobileri gündemin en çok tartışılan başlığı olmaya devam ediyor.

Biden, Texas’taki okul saldırısından sonra silahlanmaya karşı sert bir tavır göstermiş, kelam konusu duruma artık bir son verilmesi gerektiğini söylemişti.