650 kadın köy öğretmenine mesleki destek

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Türk Eğitim Derneği (TED) ve Zurich Sigorta iş birliğinde, mesleğinin birinci yıllarında kırsal bölgelerde misyon yapan bayan öğretmenlerin desteklenmesi maksadıyla başlatılan “Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz” projesi kapsamında eğitimlerden 650 bayan öğretmen yararlandı.

FİZİKSEL VE MESLEKSEL PROBLEMLER EN AZA İNDİRİLİYOR
Konuya ait bir değerlendirmede bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söyledi: “Bu projenin emeli; öğretmenlerin yaşadıkları çevresel, fizikî ve mesleksel meseleleri en aza indirilmesi, bilgilerini artırılması ve motivasyonlarının yükseltmesidir. Mesleğinin birinci yıllarında köy üzere kırsal bölgelere atanan bayan öğretmenlerin mesleksel ve şahsî gelişimlerinin desteklenmesi yoluyla çalışma hayatına daha âlâ bir başlangıç yapmalarının sağlanması ve mesleksel maharetlerinin geliştirilmesidir” dedi. 

Özer, bu sayede öğretmenlerin hem proje boyunca vazife yaptıkları okuldaki öğrencilerine hem de meslek hayatı boyunca eğitecekleri öğrencilere tesirlerinin olumlu istikamette gelişiminin sağlanacağını söz etti.

BİN 500 KÖY ÖĞRETMENİNE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR
Projeyle öğretmenlerin yöresel ve toplumsal ahenginin sağlanması ve toplumsal girişimcilik modelleri oluşturulmasının hedeflendiğini aktaran Özer, proje hakkında şu bilgileri paylaştı: “İlk etapta 50 öğretmen projeye dâhil edildi. İlerleyen süreçte 100, 200 ve 300 öğretmenin dâhil edilmesiyle toplam 650 öğretmene ulaşıldı. Projeye dahil edilen öğretmenlere farklı vakitlerde ‘mesleki gelişim’, ‘kişisel gelişim’ ve ‘sosyal girişimcilik’ başlıkları altında eğitimler verildi. 2024 yılı sonuna kadar projeyle bin 500 köy öğretmenine ulaşılması hedefleniyor.”